Aktuality > 2007

Festival komorní hudby Český Krumlov, 28.6. - 7.7.2007

V tradičním termínu posledního červnového víkendu a prvního červencového týdne se uskuteční 21. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov. S jedinečným místem svého konání je tentokráte spojen už samotným programem otvíracího koncertu ve čtvrtek 28. června, kdy Smyčcový orchestr Český Krumlov pod taktovkou Martina Pešíka vedle skladeb Haydna, Elgara, Torelliho a Franze Möckla přednese v Maškarním sále Koncert pro hoboj a orchestr Carlo Besozziho.

Václav Hudeček (housle), Jaroslav Janutka (hoboj) a Smyčcový orchestr Český Krumlov, 29.6.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek Václav Hudeček (housle), Jaroslav Janutka (hoboj) a Smyčcový orchestr Český Krumlov, 29.6.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek Václav Hudeček (housle), Jaroslav Janutka (hoboj) a Smyčcový orchestr Český Krumlov, 29.6.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek

Carlo Besozzi (1738 – 1798) patřil k nejvýznamnějším hobojistům 18. století a sólistům vyhlášeného dvorního orchestru v Drážďanech, od něhož odvíjí svojí historii nynější Staatskapelle Dresden. Pro svůj nástroj složil četné sólové i komorní skladby (mj. 24 sonát pro 2 hoboje, 2 lesní rohy a 2 fagoty) a koncerty, zachované v opisech v archivu českokrumlovského zámku. Nově tyto koncerty nahrál český hobojista Jan Adamus, který se podílel rovněž na jejich kritických vydáních ve švýcarské Edition Kunzelmann.

Jan Adamus zvítězil v mezinárodní hobojové soutěži Pražského jara v roce 1977. Na stejném festivalu provedl v roce 1985 společně s Josefem Sukem a Sukovým komorním orchestrem Dvojkoncert J. S. Bacha a v roce 1997 premiéroval společně s Talichovým komorním orchestrem a dirigentem Andrewem Constantinem Concertino pro hoboj a malý orchestr, který pro Adamuse zkomponoval Jan Klusák. Jeho nahrávky Besozziho koncertů z českokrumlovského archivu spolu se Sukovým komorním orchestrem pod taktovkou Josefa Suka vydal v roce 1992 Supraphon.

Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 30.6. a 1.7.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 30.6. a 1.7.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek Barokní noc na zámku Český Krumlov ®, 30.6. a 1.7.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek

Páteční a sobotní večer 29. a 30. 6. bude i letos stejně jako v minulých letech vyhrazen festivalové Barokní noci. Ústředním bodem programu bude v zámeckém divadle tentokráte barokní operní pasticho PRAGA NASCENTE DA LIBUSSA E PRIMISLAO Antonia Denziho (cca 1690-post 1763). Po obnovené premiéře díla z produkce benátského divadelního podnikatele Antonia Denziho v někdejším Sporckově divadle v Praze na Pražském jaru v roce 2004 zazní dílo na festivalu v novém nastudování. Autorem rekonstrukce opery, z níž se zachovalo pouze tiskem vydané libreto, je  Robert Hugo, který v ní použil hudbu Antonia Vivaldiho a dalších italských skladatelů, nejčastěji uváděných Denziho společností. Pro českého posluchače má skladba půvab především pro nezvyklý pohled na českou mytologii. Kromě známých postav Přemysla, Libuše, Šárky, a Ctirada zde vystupují ještě cizí šlechtici Chlodomír a Gustav, usilující s podporou první ministryně Vlasty o uchvácení vlády v Čechách. Děj se odehrává částečně na Vyšehradě a částečně na staveništi  “Libušina města později nazvaného Praha”.

Na nedělním podvečerním koncertu 1. 7. v kostele sv. Víta přednese Drahomíra Matznerová varhanní skladby J. S. Bacha a za spoluúčinkování trumpetisty Jiřího Rejlka  skladby G. F. Händla, Antonina Vivaldiho, Jeremiaha Clarka a Johna Stanleyho.

Přední české cembalistky Edita Keglerová a Iva Štrynclová si pro svůj společný koncert ve středu 4. 7. v Prokyšově sále českokrumlovské Prelatury připravily projekt nazvaný Bach a synové. Vedle skladeb zakladatele slavného rodu pro dvě cembala na něm zazní díla jeho dvou synů Carla Philipa Emanuela Bacha a  Johanna Christopha Friedricha Bacha.

Po několikaleté přestávce se vrátí na pódium Maškarního sálu také prezident festivalu Mistr Josef Suk se svými mladými hudebními přáteli: Miroslavem Ambrošem (housle), Karlem Untermüllerem  (viola), Jiřím Bártou (violoncello) a Janem Simonem  (klavír). Na programu koncertu budou díla Antonína Dvořáka a Josefa Suka a opětovně se na něm rozezní vzácné harmonium ze zámeckého mobiliáře. Koncert věnují pořadatelé městu Český Krumlov u příležitosti 15. výročí zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Harmonia Mozartiana Pragensis, Maškarní sál zámku Český Krumlov, 2.7.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek .. Chairé, nádvoří Hotelu Růže, 8.7.2006, Festival komorní hudby Český Krumlov, foto: © Lubor Mrázek

Poprvé se na Festivalu komorní hudby Český Krumlov představí významná švýcarská violoncellistka Anita Leuzinger. Na večeru v pátek 6. 7. v Maškarním sále přednese sólistka i u nás dobře známého Tonhalle-Orchester Zurich za klavírního doprovodu Antona Kernjaka skladby Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Camilla Saint-Saënse, ale také Leoše Janáčka a Antona Weberna. Kromě jejího hráčského umění bude zajisté požitkem poslouchat i zvuk vzácného violoncella Antonia Stradivariho z roku 1698, které jí bylo propůjčeno nadací Stradivari Habisreutinger.

V sobotu 7. 7. večera vystoupí na závěrečném koncertu v Maškarním sále Jihočeská komorní filharmonie se svým šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem. V jeho úvodu nám připomenou suitou Z časů Holbergových 100. výročí úmrtí tvůrce norské národní hudby Edvarda Hagerupa Griega. Na programu je rovněž Symfonie č.1 C dur Carla Marii von Webera a ještě před přestávkou večera přednese violoncellista Josef Páleníček oblíbené Variace na rokokové téma Petra Iljiče Čajkovského.

Tečkou za 21. festivalovým ročníkem bude po tomto koncertu rovněž už tradiční nokturno v prostorách atria hotelu Růže, tentokráte s mottem Píseň je touha s milostnými zpěvy z období české gotiky, renesance, baroka a klasicismu v podání souboru Josefa Krčka Chairé.  

Vykročením z hájemství vážné hudby bude v průběhu letošního ročníku úterní večer 3. 7. v areálu Pivovarské zahrady. Vystoupí na něm Antonín, Věra a Filip Gondolánovi a jejich doprovodný Gondolán Band.