Aktuality > 2006

Český Krumlov se potřetí otevřel postiženým

Na 300 lidí s postižením z celé České republiky, ale i ze zahraničí, se letos vydalo do Českého Krumlova už na třetí Den s handicapem – Den bez bariér“. Zdolat překážky v nás i kolem nás se opět alespoň na chvíli   podařilo o víkendu 9. a 10. září 2006.

Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Skupinová prohlídka města pro vozíčkáře, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek

Tato jedinečná akce, která nemá v České republice obdoby, i letos splnila svůj cíl: zpřístupnit celé historické centrum města s vybranými kulturními památkami sluchově, zrakově a pohybově postiženým turistům, kteří se tak mohli podívat tam, kam se běžně dostanou jen s obtížemi, nebo vůbec ne.

Velkými pomocníky při Dnu s handicapem – Dnu bez bariér byli – jako každoročně - dobrovolní asistenti: letos se jich sešlo na 80. Byli to především pacienti z Psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře, kteří pomoc postiženým v Českém Krumlově berou jako pracovní a sociální terapii. Slova díků pořadatelského Kiwanis klubu patří i studentům Střední zdravotnické školy v Českém Krumlově, stejně jako mnoha jednotlivcům, kteří přijeli nezištně pomáhat.

Upravená II. prohlídková trasa, Státní hrad a zámek Český Krumlov, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Egon Schiele Art Centrum, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek International Art Studio Na Fortně, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek

A zatímco někteří lidé na náměstí Svornosti poslouchali hudbu v podání souborů partnerských měst Českého Krumlova, ostatní si prohlíželi stánky výrobců kompenzačních pomůcek, neziskových organizací a společností, které pomáhají lidem s postižením. Mezitím se ale vozíčkáři vypravili na prohlídku státního hradu a zámkubarokním divadlem, nebo na speciální prohlídku města. Tu svou s názvem „Dotkni se Českého Krumlova“ měli také nevidomí, kteří si rukama prohlédli doslova celé město, stejně jako speciální haptickou výstavku a keramický model města v Regionálním muzeu.

Dotkni se Českého Krumlova, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Dotkni se Českého Krumlova, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Dotkni se Českého Krumlova, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek

Pomocí provizorních nájezdů, schodolezů, dobrovolných asistentů a specializovaných prohlídek s výkladem, tlumočníky do znakové řeči a hmatovými zážitky postižení turisté opět navštívili věhlasné Egon Schiele Art Centrum, potěšili se loutkami v Pohádkovém domě a dalšími expozicemi ve vybraných muzeích a galeriích. Mnohé, jinak nepřístupné   památky, byly navíc o víkendu otevřeny v rámci Dnů evropského historického dědictví.

Naprostým hitem třetího Dne s handicapem – Dne bez bariér byla plavba po řece Vltavě na speciálně upravených vorech a raftech, které se zúčastnila polovina všech registrovaných návštěvníků. Jízdu na voru   vyzkoušelo celkem 100 osob, na raftech se jich svezlo 50. Pro mnohé postižené návštěvníky to byl prý jedinečný zážitek, na jaký se nezapomíná. Svou roli jistě sehrálo i velmi teplé a slunečné počasí, které opět drželo nad již tradiční víkendovou akcí ochrannou ruku.

Český Krumlov z řeky Vltavy - vyhlídková plavba na voru, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Český Krumlov z řeky Vltavy - vyhlídková plavba na voru, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Český Krumlov z řeky Vltavy - vyhlídková plavba na voru, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek

Program Dne s handicapem – Dne bez bariér se letos prolnul s programem Setkání partnerských měst Českého Krumlova. Starostové z německého Hauzenbergu, rakouského Vöcklabrucku a slovinského Slovenj Gradce navíc přivezli do Krumlova i skupiny postižených občanů ze svých měst, kteří byli z bohatého programu a nevšedních zážitků doslova nadšeni. Jako poděkování a také na podporu příštích ročníků Dne s handicapem – Dne bez bariér předali zástupcům Kiwanis klubu Český Krumlov šeky s celkem 18 tisíci korunami. Pozadu nezůstalo ani mateřské město Český Krumlov, které nad běžný příspěvek z rozpočtu přidalo v sobotu ještě 28 600 korun.

Již třetí Den s handicapem - Den bez bariér byl poprvé mezinárodní: akci cíleně navštívil celý autobus zdravotně postižených z Rakouska zajištěný partnerským Kiwanis Clubem Mühlviertel a handicapovaní z Belgie. Tato návštěva, stejně jako program 3. ročníku „Dne s handicapem - Dne bez bariér byly zčásti podpořeny finančními prostředky Evropské unie v rámci Dispozičního fondu Interreg IIIA Česká republika - Rakousko.

Kiwanis Club Mühlviertel, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Kiwanis Club Mühlviertel, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Kiwanis Club Mühlviertel, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek

Očekávaným vrcholem letošní víkendové akce se stal sobotní večerní benefiční koncert v pivovarských zahradách. V podání českých hudebníků pod vedením Filipa Benešovského zazněla legendární rocková opera od skupiny Pink Floyd The Wall – Zeď. Koncert v zaplněné pivovarské zahradě měl fantastickou atmosféru: v předních řadách si hudební show s dětským sborem, smyčcovým kvartetem, dechovou sekcí a předními tuzemskými rockery vychutnávali vozíčkáři i mentálně postižení. Muzikanty notně povzbuzovali početní floydovští fanoušci. I když se koncert protáhl do pozdních hodin a hluk možná doléhal k obyvatelům města více než jindy, členové Kiwanis klubu Český Krumlov věří, že lidé budou tentokrát shovívaví; vždyť výtěžek z tohoto koncertu, bude použit na program „Dne s handicapem – Dne bez bariér 2007“. Část výtěžku také půjde na pomoc dětem nemocným cystickou fibrózou a společnosti Etela, která se stará o děti a mladistvé se zdravotním nebo sociálním handicapem.

Benefiční koncert The Wall 2006, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Libor Sváček Benefiční koncert The Wall 2006, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Libor Sváček Benefiční koncert The Wall 2006, Den s handicapem - Den bez bariér 2006, foto: © 2006 Libor Sváček

Den s handicapem – Den bez bariér uspořádal Kiwanis klub Český Krumlov ve spolupráci s Městem Český Krumlov a Českokrumlovským rozvojovým fondem. Rozsáhlý program 3. ročníku by ale nebyl myslitelný bez podpory sponzorů a partnerů, kterým pořádající klub tímto ještě jednou upřímně děkuje. Velký dík patří i mediálním partnerům, bez kterých by se tyto dobré zprávy nerozšířily do světa.

Další informace: www.ckrumlov.cz/handicap2006

Libor Frýba
prezident Kiwanis klubu Český Krumlov
kiwanis-klub@ckrumlov.cz
Telefon: 724 710 725


Vlajka Evropské unie Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z programu Iniciativy Společenství INTERREG IIIA