Aktuality > 2006

Jubilejní dvacátý ročník Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově

Od pátku 16. června do neděle 18. června patřilo město Český Krumlov Slavnostem pětilisté růže. Nejen obyvatelé města ale i milovníci historických slavností z celého světa se společně vrátili v čase do renesančního Českého Krumlova roku 1589. Ačkoli byl hlavní program slavností situován na náměstí Svornosti a jeho blízké okolí, další místa jako stvořená pro historické veselí našli účastníci i v širším okolí centra. Důvodem pro rozšíření programu i do ostatních částí města byl v posledních letech stále rostoucí počet návštěvníků, kteří si krumlovské slavnosti nenechají ujít. Na jubilejní dvacáté výročí bylo vydáno přes 22 tisíc vstupenek.

Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, 16. - 18. června 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, 16. - 18. června 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, 16. - 18. června 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek

K hlavním atrakcím letošního ročníku patřil slavnostní průvod městem v dobových kostýmech a s ceremonií na náměstí Svornosti, rytířský Turnaj růží, v němž se utkali zástupci jihočeských měst majících ve znaku pětilistou růži. Sobotní program vrcholil předáním Cen města Český Krumlov za přínos k rozvoji města za rok 2005. Oceněni byli PhDr. Eva Davidová, CSc., pěvecký sbor Medvíďata a Českokrumlovský rozvojový fond spol. s r.o. O půlnoci rozzářil oblohu nad městem slavnostní ohňostroj instalovaný na jižních terasách zámku.

Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, 16. - 18. června 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, 16. - 18. června 2006 Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, 16. - 18. června 2006, foto: © 2006 Lubor Mrázek

V neděli odpoledne se utkali ve hře živého šachu před otáčivým hledištěm historičtí alchymisté John Dee a Edward Gottfried. Živé šachy patří k jedinečné podívané Slavnostní pětilisté růže v Českém Krumlově. Novinkou oproti minulým slavnostem byla lazebna na kolbišti v pivovarských zahradách, která posloužila unaveným návštěvníkům k načerpání dalších sil. Celkový počet účinkujících v historických průvodech a ceremoniích přesáhl šest set.

Fotky ze slavností si můžete prohlédnout ve fotogalerii Oficiálního informačního systému Český Krumlov.

Příští 21. ročník Slavností pětilisté růže se bude konat ve dnech 22.6. – 24.6.2007

Příloha: 20. ročník Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově v číslech


Další informace: