Aktuality > 2006

Záchrana vzácného dědictví Fotoateliéru Seidel začala

Desetitisíce skleněných desek a negativů, které jsou jedinečným dílem českokrumlovských fotografů Josefa a Františka Seidlových, se přesouvají z domu s fotoateliérem v Linecké ulici do nového depozitáře. Moderní, klimatizované místnosti s regulovatelnou vlhkostí vybudoval vlastník fotoateliéru s pozůstalostí, Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., v areálu parkoviště autobusů na Chvalšinské ulici.

Záchrana vzácného dědictví Fotoateliéru Seidel začala, foto: © Mgr. Lubor Mrázek

Stěhování negativů a skleněných desek je mimořádné svým rozsahem a podmínkami, za kterých se uskutečňuje. V první etapě spolupracovali čeští pracovníci s německou firmou CD Lab z Norimberka (již zastupuje Dipl. Ing. Ed Gartner), která zpracovávala negativní materiál ještě za života paní Marie Seidlové pro Böhmerwald Museum Passau (bavorští partneři projektu Fotoatelier Seidel). Jejich úkolem bylo během dvou týdnů vyjmout, očistit, popsat, zdokumentovat a přestěhovat stovky krabiček z fotoateliéru a části půdy s mimořádně křehkým a hodnotným obsahem – skleněnými negativy. To vše v náročných klimatických podmínkách, kdy se teploty pohybovaly mezi -6 až + 4 stupni Celsia.

Záchrana vzácného dědictví Fotoateliéru Seidel začala, foto: © Mgr. Lubor Mrázek

Během stěhování se objevila volně ložená skla, někdy i rozbité skleněné desky, ale většina negativů je v dobrém stavu. Jen u pravděpodobně nejstarších negativů z přelomu 19. a 20. století se ukázalo odlepování okrajů citlivé vrstvy, někde i plíseň. K bezpečnému uskladnění a přesunu krabiček s tisícovkami negativů posloužily zapůjčené přepravní bedny z plastu.

Záchrana vzácného dědictví Fotoateliéru Seidel začala, foto: © Mgr. Lubor Mrázek

Nový depozitář na Chvalšinské ulici zabezpečí pro fotografickou pozůstalost optimální podmínky - za bezpečnostními dveřmi teplotu kolem 18 °C a vlhkost okolo 65%. Vznikne zde rovněž odborné pracoviště pro digitalizaci rozsáhlého díla; na místě je už první skener, zakoupený po konzultacích a zkušenostech dědiců táborského fotoateliéru Šechtl – Voseček.

Záchrana vzácného dědictví Fotoateliéru Seidel začala, foto: © Mgr. Lubor Mrázek

Při stěhování se vynořily mnohé zajímavosti, například negativ panoramatické fotografie náměstí v Českém Krumlově. Nebo třikrát nasnímaný obraz zámku na jednom kusu skla. Po složení všech tří obrazů a úpravách vyjde barevná fotografie. Další zajímavé nálezy souvisí s vybavením fotoateliéru a pomůckami fotografů. Objevil se kufr, či spíše velká aktovka, v ní zřejmě kompletní dřevěný fotoaparát. Na kufru jsou čitelné četné nálepky, svědčící o zasílání aktovky poštou. Zajímavé jsou i ručně psané deníky, vedené od počátku 20. let minulého století. Jejich autorem je patrně František Seidel. Jedna krabice je plná pošty a fotografií z vojenské služby Františka Seidla. Bohatě dokumentuje roky strávené v Třeboni a Jindřichově Hradci a také to, že si vojáci u Františka hojně objednávali fotografie z výcviku k boji i společných volných chvil.

Další informace: www.ckrumlov.cz/seidel



Vlajka Evropské unie Projekt "Muzeum Fotoatelier Seidel Český Krumlov 1. - 3. etapa“
je spolufinancován z programu Evropské unie Interreg IIIA