Aktuality > 2005

31. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví – Ekofilm 2005 právě začíná

Pokud patříte mezi příznivce kvalitního životního prostředí a není vám lhostejné, co po nás na této planetě zůstane, pak vás jistě bude zajímat skutečnost, že se od 3. 10. do 9. 10. 2005 uskuteční 31. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, kulturním a přírodním dědictví – Ekofilm 2005.

..

Program bude v pondělí 3. 10. zahájen v Českých Budějovicích v kině Kotva, až do středy 5. 10. se zde každé dopoledne uskuteční promítání pro školy a do čtvrtka 6. 10. odpolední program pro veřejnost.

Podrobný program festivalu EKOFILM 2005 zde

Na první festivalový večer je pro návštěvníky připraveno promítání českého filmu, který v kuloárech i mezi širokou veřejností vzbudil velkou pozornost. Jedná se o Český sen, režiséra Víta Klusáka a Filipa Remundy. Začátek promítání je ve 20:30 a po něm bude následovat beseda s autory, kteří jsou připraveni na diskusi s diváky a zajímají je jejich reakce a názory na film.

Program Ekofilmu se bude v Českých Budějovicích odehrávat pohostinně i na půdě Biologické fakulty Jihočeské univerzity, jejíž studenti sami sestavovali program. Na pondělí 3. 10. připravili od 14 hodin seminář „Vzdělávání k udržitelnému rozvoji – od teorie k praxi“, kterého se zúčastní Ing. Karel Jech, Mgr. Miroslav Novák, RNDr. Jana Dlouhá, Ing. Dana Votápková, Mgr. Zuzana Jakobová. Společným cílem je ozřejmit pojmy, o kterých se často mluví , ale málo kdo ví, co vlastně znamenají.

V bohaté filmové nabídce se v úterý 4. 10. objeví během promítání na univerzitě i slovenský film Amazonia vertical, nebo český film Planeta lidí – Výpravy za domorodci Papui Nové Guineje, na který naváže seminář profesora Jana Šuspy Lepše. V kině Kotva byste si neměli nechat ujít hlavně večerní český film Zdroj. Hostem večera bude Martin Skalský, který je spolu s režisérem Martinem Marečkem autorem scénáře tohoto snímku o mohutném ropovodu v Ázerbájdžánu, kde byl kdysi otevřen první ropný vrt na světě.

Ve středu 5. 10. je promítání filmů na univerzitě tématicky zaměřené k ochraně druhů a spojené od 16:30 se seminářem doktora Daniela Frynty na téma Vymírání versus ochrana druhů. K tomuto tématu by mohl dlouze také vyprávět známý režisér, kameraman Steve Lichtag, který letos zasedl do poroty a současně návštěvníkům představí zajímavé hosty. Právě ve středu večer to bude v kině Kotva producentka brazilského filmu Estamira. Tento film už získal řadu mezinárodních cen, za nejlepší dokument byl oceněn letos i na karlovarském filmovém festivalu a patří mezi favority Ekofilmu. Estamira je třiašedesátiletá paní trpící schizofrenií. Už dvacet let tráví veškerý čas na smetišti u Rio de Janiera.

Ve čtvrtek 6. 10. Je možné navštívit festival jak v Českých Budějovicích, tak v Českém Krumlově. O průběhu a o další nabídce festivalu vás budeme informovat příště. Program najdete na internetové adrese: www.ekofilm.cz. Na veškeré akce jste srdečně zváni, vstup je zdarma, ale doporučujeme se akreditovat v tiskovém středisku v kině Kotva v Českých Budějovicích, v Mincovně Státního hradu a zámku v Českém Krumlově nebo na emailové adrese auviex@auviex.cz, protože počet míst je omezen kapacitou sálů.