Aktuality > 2005

Odkaz fotografického díla Josefa Seidela v Českém Krumlově ožívá

18. září byl slavnostní vernisáží v nově zpřístupněné "Galerii Pasáž" ukončen Workshop Nové školy digitální fotografie, jejíž 3. ročník proběhl v Českém Krumlově od 16.9. do 18.9.2005. Vernisáže se zúčastnil také Milan Škoda - majitel největšího prodejního komplexu fotografických služeb a techniky - Centra FotoŠkoda.

Návštěva Fotoateliéru Josefa Seidela, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek

Svá díla zde vystavilo celkem 17 fotografů z ČR a SR, kteří během víkendu fotografovali město Český Krumlov a vytvořili na 3 000 fotografií, z nichž nejzdařilejší snímky byly vybrány pro první výstavu v "Galerii Pasáž". Snímky ukazují mnohé netradiční pohledy na méně známá zákoutí historického centra, nabízejí pohled do fotografického ateliéru Seidel, zachycují umělecké artefakty a nevyhýbají se ani pohledům na českokrumlovské sídliště.

Vernisáž fotografií v Galerii Pasáž, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek Vernisáž fotografií v Galerii Pasáž, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek Vernisáž fotografií v Galerii Pasáž, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek

Inspirací pro účastníky workshopu byla návštěva Fotoateliéru Josefa Seidela - „nekorunovaného krále šumavských fotografů“, který je zcela mimořádným fenoménem pro minulost, současnost i budoucnost fotografické tvorby. Workshop byl realizován v souvislosti s projektem rehabilitace Fotoateliéru Seidel a navazuje především na odkaz Seidelova fotografického díla.

Vernisáž fotografií v Galerii Pasáž, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek Vernisáž fotografií v Galerii Pasáž, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek Návštěva Fotoateliéru Josefa Seidela, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek

Součástí kurzu bylo také setkání s předním českokrumlovským fotografem Ing. Liborem Sváčkem a seznámení s jeho prací. Velice zajímavým přesahem mezi fotografií a výtvarným uměním byla spolupráce fotografky Jitky Dědičové s výtvarníkem Miroslavem Páralem, díky níž vznikla svébytná díla kombinující fotografii s obrazem. Tato spolupráce by mohla pokračovat i v budoucnu a oba umělci ještě ve spolupráci s  Evou Davidovou plánují výtvarný cyklus, který by měl nabídnout pohled na Český Krumlov očima tří generací.

Návštěva Fotoateliéru Josefa Seidela, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek Návštěva Fotoateliéru Josefa Seidela, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek Návštěva Fotoateliéru Josefa Seidela, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek

Vybrané fotografie účastníků workshopu budou ve své elektronické podobě vloženy do založené fotografické sbírky "Tvář Českého Krumlova", jejíž vznik se plánuje ve Fotoateliéru Seidel plánuje.

Český Krumlov byl zvolen pro svou mimořádnou fotogeničnost a krásu a také pro sepětí s myšlenkou setkávání minulosti s přítomností, s unikátním geniem loci. Workshop přivedl do města ve svých účastnících mimořádné "hosty", kteří na rozdíl od běžných návštěvníků tento zdejší potenciál svou tvorbou obohacují a dále rozvíjejí.

Centrum FotoŠkoda, logo, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek          Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., logo, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek         MCU vydavatelství Unios s.r.o., logo, workshop Nové školy digitální fotografie, 18. září 2005, foto: © Lubor Mrázek

Organizátorem akce bylo Centrum FotoŠkoda (Palác Langhans Praha) ve spolupráci se společností Olympus C&S. Partnerem akce byl Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o. a MCU vydavatelství Unios s.r.o. Úlohy lektora workshopu se zhostil Mgr. Pavel Scheufler.

Výstava je volně přístupná návštěvníkům pasáže a potrvá do 18.10.2005.