Aktuality > 2005

Slavnostní otevření opraveného hradu "Vítkův Hrádek"

Slavnostní otevření opraveného hradu "Vítkův Hrádek" se uskuteční v sobotu 9. července 2005 od 12:00 hodin na Svatém Tomáši.

Vítkův Hrádek, pohled na obytnou věž

Program slavností:
10:00 - mše v kostele v osadě Svatý Tomáš
11:30 - projevy čestných hostů
12:00 - vysvěcení a otevření hradu Vítkův Hrádek a vyhlídkové plošiny na hradě

Tato významná kulturní památka, kterou v roce 1990 převzala obec Přední Výtoň od Armády ČR, byla až do dnešních dnů z důvodu havarijního stavu veřejnosti nepřístupná. V roce 1998 vzniklo "Občanské sdružení Vítkův Hrádek", které si pronajalo zříceninu hradu na 10 let a postupně naplňovalo cíl - zastavit devastaci této památky a provést její stavební zajištění, stejně jako kulturní obnovu.

Panorama Lipenské přehrady z vyhlídkové plošiny na hradu Vítkův Hrádek, 25. června 2005, foto: © Lubor Mrázek

Vznikl projekt nazvaný "Vítkův Hrádek - obnova kulturní památky - symbol vzájemnosti", který usiluje usiluje ve svém důsledku o zpřístupnění hradu široké veřejnosti a vytvoření kulturního místa k prezentaci historie hradu i díla Adalberta Stiftera a pořádání různých kulturních akcí. V neposlední řadě bude zřícenina sloužit i jako rozhledna.

   Vyhlídková plošina na hradu Vítkův Hrádek, 25. června 2005, foto: © Lubor Mrázek    Vyhlídková plošina na hradu Vítkův Hrádek, 25. června 2005, foto: © Lubor Mrázek

Díky podpoře Ministerstva kultury ČR, Jihočeského kraje, sponzorů a dárců se tyto plány daří naplňovat a v letošním roce 200. výročí narození Adalberta Stiftera bude hrad s nově vybudovanou vyhlídkovou plošinou připraven přivítat první návštěvníky. K datu slavnostního otevření by měla být dokončena i naučná stezka spolu s malou publikací o historii hradu a o Adalbertu Stifterovi.

Další informace: