Aktuality > 2004

11. září: Den s handicapem - nejen pro handicapované

Tuto sobotu 11. září 2004 se v Českém Krumlově sejde několik stovek zdravotně postižených. Akce pod názvem Den s handicapem, den bez bariér má nečekaně velký ohlas u zdravotně postižených, pro které je akce určena především. Již teď je jasné, že bohužel nebude možné uspokojit úplně všechna přání návštěvníků.

Program pro návštěvníky bez zdravotního omezení

11. září 2004, Den s handicapem - den bez bariér, plakát Zájemci z řad návštěvníků bez zdravotního omezení se budou moci na vlakovém nádraží od 11 do 17 hod. seznámit s upraveným vagonem pro tělesně postižené, stejně jako se samostatnou plošinovou konstrukcí, která umožňuje nástup a výstup vozíčkářů na libovolné stanici. Toto zařízení začaly České dráhy instalovat v letošním roce. Informace a informační materiály o službách pro zdravotně postižené poskytnou pracovníci Českých drah jak na nádraží tak i během své prezentace v městském parku.

Od 11 do 16 hod. se informační stan - místo zahájení akce v městském parku u hřiště nedaleko parkoviště P3 - změní v prezentační sál, kde bude k vidění řada pomůcek, nástrojů, služeb i zajímavostí pro handicapované. K nahlédnutí bude například upravené vozidlo pro ruční řazení, několik výrobců bude prezentovat širokou škálu pomůcek, vozíků, schodolezů a různých plošin. V informačním stanu proběhne také prezentace telekontaktního systému tísňového volání pro seniory a zdravotně postižené, k vidění budou moderní elektronické pomůcky pro nevidomé, představí se řada organizací zdravotně postižených regionálního i celorepublikového významu, stejně jako organizace pomáhající zdravotně postiženým dětem i dospělým. Velmi zajímavá bude nepochybně ukázka výcviku a schopností asistenčních a vodících psů, kterou předvede sdružení Pomocné tlapky. Pro zájemce budou připraveny tzv. handcykly, odvážnější a silnější si mohou změřit síly se zdravotně postiženými sportovci z 1. centra zdravotně postižených Jihočeského kraje. Celkem se představí a informace poskytne více než 20 organizací.

Další program pokračuje na Náměstí Svornosti od 16 hod., kde si bude možno vyzkoušet jaké je to zdolávat překážky na invalidním vozíku, nebo se pohybovat bez možnosti zraku, pouze za pomoci bílé hole. Od 17 hod. vystoupí kapela z Českého Krumlova Black Bottom a zpěvák, skladatel, klávesista Roman Dragoun. Celým odpoledním programem až do 19 hod. provází Bára Štěpánová.

Nevšední kulturní zážitek nabízí hra Daniela Keyese "Růže pro Algernon" v Městském divadle od 16 hod. v nastudování Divadelního spolku Kašpar Praha, v hlavní roli s Janem Potměšilem.

Jménem všech organizátorů si Vás dovoluji pozvat na akci Den s handicapem, den bez bariér. V jejím rámci nejde jen kulturní zážitky a společnou zábavu. Svou účastí získáte dost možná i nejedno poučení a bez odezvy nezůstane jistě ani projev Vašeho zájmu o problematiku zdravotně postižených spoluobčanů.

Ing. Tibor Horváth
Prezident Kiwanis klubu Český Krumlov

Další informace :