Aktuality > 2015

PŘED 80 TI LETY UZAVŘEL ALBUM SVÉHO ŽIVOTA
FOTOGRAF JOSEF SEIDEL

Josef Seidel, legendární fotograf Šumavy Na konci 19. století zakoupil Josef Seidel od vdovy po krumlovském fotografovi Gottfriedu Zimmerovi starý fotografický ateliér v Linecké ulici č. p. 272 a zahájil tam provoz vlastní živnosti. Rok 1905 byl pro něj přelomový. Svůj oblíbený bicykl, na kterém objížděl široké okolí a fotografoval, nahradil motorovým kolem značky Laurin-Klement, původní dřevěný fotoateliér přebudoval na moderní novostavbu a ještě se ve svých 46 letech stačil oženit! Další rok už bylo možné u Seidelů používat elektřinu, tím mohl moderní fotografický závod pracovat dle nejnovějších metod a vydobýt si své místo na slunci. Letos uplyne 110 let od vybudování tehdy nejmodernějšího fotografického ateliéru na Šumavě.

V průběhu života založil Seidel v Českém Krumlově početnou rodinu, vychoval se svou ženou 3 syny, vybudoval krom nádherného domu s fotoateliérem i úspěšnou prosperující firmu, kde zaměstnával až 11 lidí. Především ale vytvořil fotografické dílo nesmírného rozsahu i kvality, které dodnes nebylo překonáno.

Legendární fotograf Šumavy Josef Seidel zemřel před 80 ti lety - 21. 10. 1935. Jeho památka je živá dodnes, přiblížit ji mohou vzpomínky z deníku jeho syna Františka: „...S prázdnýma rukama náš pilný dobrý otec přišel sem, jako pomocník na vandru, hrdý nezadlužený podnik je jeho dílem, neustále dřel, aby splatil ateliér postavený ze dvou třetin na úvěr... S těžkým batohem, fotoaparátem 13x18, na kole, později na těžkém motocyklu zpracovával Šumavu. Ještě teď nám vyprávějí věrní zákazníci o jeho neúmorném, neúnavném díle, když často i někam přišel velmi unavený... Žije dál na Šumavě mezi dřevorubci, u našich zákazníků a u nás jako vzor. Příliš pozdě jsme poznali, co rodina má, i rodinného života jsme si příliš málo vážili, příliš málo času jsme si udělali, abychom s otcem, který byl uznalý muž, chytrý a prozíravý, častěji mluvili..."

Rok 2015 je rokem plným „Seidelovských výročí" - uplynulo 110 let od vybudování nového fotoateliéru, 80 let od úmrtí Josefa Seidela a 10 let již trvá projekt revitalizace Musea Fotoateliér Seidel realizovaný Českokrumlovským rozvojovým fondem, spol. s r.o..

Více informací na www.seidel.cz