Aktuality > 2012

Český Krumlov se v roce 20. výročí v UNESCO stane centrem cestovního ruchu

Český Krumlov letos oslaví dvacet let od zápisu do Seznamu světového dědictví UNESCO. Organizátoři všech hlavních kulturních a společenských akcí již připravují bohatý program. Město se stane také tématem soutěží pro školy i cílem odborníků zaměřených na cestovní ruch a ochranu památek.

logo 20 let UNESCO Oslavy vyvrcholí v prosinci mezinárodní konferencí na téma Moderní management památek UNESCO. Účastníky budou i další „aktéři" zápisu na listinu UNESCO z prosince roku 1992 - města Praha a Telč. Právě 20 let v UNESCO je podle místostarostky Českého Krumlova Jitky Zikmundové příležitostí k výměně zkušeností s odborníky z celého světa.

Nové logo připomínající 20 let v UNESCO bude zdobit řadu akcí, které mají ve městě dlouholetou tradici. Rozhodně byste si neměli nechat ujít Mezinárodní hudební festival (MHF), který letos slaví 21 let své existence. Festival loni přilákal přes 20 tisíc diváků, díky čemuž zaznamenal o třetinu vyšší návštěvnost než v předchozím ročníku. Letos zatím organizátoři odtajnili jména několika hvězd, které v období od 20. července do 18. srpna 2012 přijedou: těšit se můžete např. na barytonistu Dmitri Hvorostovsky, sopranistku Angela Gheorghiu nebo Bobana i Markoviče Orkestar.

Příznivci divadla mohou letos shlédnout dvě opery, dvě komedie, balet, zbojnickou legendu a komické revue. V letošním programu před unikátním otáčivým hledištěm v Českém Krumlově nebude chybět ani slavný argentinský tenor José Cura. Stejně jako vloni bude zpívat v Komediantech.

Český Krumlov se za 20 let stal dějištěm řady akcí, které přesahují hranice města, regionu i země. Největší oblibě se těší Slavnosti pětilisté růže, které každý rok lákají více než 20 tisíc příznivců středověkých her a slavností. Osobitý charakter má Festival komorní hudby, který souzní se zámeckým prostředím - a opravdovou lahůdkou a pastvou pro všechny smysly je Barokní noc na zámku. V polovině září prostře hudební hostinu také Festival barokních umění, jehož pátý ročník začne v Maškarním sále zámku slavnostním koncertem k 20. výročí zápisu Českého Krumlova na seznam UNESCO. Dárek k tomuto jubileu našel soubor barokní hudby Hof-Musici vedený Ondřejem Mackem v archivu - zazní tedy novodobá premiéra holdovací kantáty z 18. století napsané na oslavu narozenin Josefa Adama ze Schwarzenbergu, který se zasloužil o barokní tvář města.

Návštěvníci města uvítají i lákavé celoroční nabídky a novinky, jakou se stalo např. na začátku roku 2011 nové Hradní muzeum. Jeho celoroční expozice je součástí zvýhodněné nabídky karty Český Krumlov Card, která s padesátiprocentní slevou otvírá i dveře Regionálního muzea, Musea Fotoateliér Seidel a galerie Egon Schiele Art Centrum. Základní varianta stojí 200 korun, rodinná dvojnásobek. Podrobnosti na www.ckrumlov.cz/card.

Školy, sportovní oddíly a další dětské a juniorské kolektivy si jistě vyberou z nových atraktivních programů. Žáci a studenti mohou putovat časem při poznávání historických památek, odhalit tajemství a vyzkoušet si zručnost výroby fotografií na přelomu 19. a 20. století v Museu Fotoateliér Seidel či putovat na kole nebo na vodě krásnou krajinou kolem Českého Krumlova. Více na www.ckrumlov.cz/skolnivylety.

 Mezinárodní hudební festival Slavnosti pětilisté růže - průvod Barokní noc