Aktuality > 2012

Slavnosti pětilisté růže 2012

Město Český Krumlov již brzy oblékne svůj starodávný šat, který mu sluší nejvíce. Stane se tak 22. - 24. června na 26. ročníku známých a oblíbených Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově.

Diváci opět mohou přihlížet historickému průvodu, sledovat živé šachy a koncerty. Na své si přijdou všechny věkové kategorie. Famózní atmosféru umocní zážitková procházka městem i vystoupení umělců různých žánrů. Nebude chybět slavnostní ohňostroj, ani historický trh s pestrým programem.

Tématem letošních, již šestadvacátých slavností je „Souboj dobra" neboli porovnání životních kréd dvou posledních Rožmberků - Viléma z Rožmberka a Petra Voka. Zatímco Vilém z Rožmberka se řídil heslem „Pospíchej pomalu", jeho bratr Petr Vok měl krédo „Pamatuj na smrt". V roce 20. výročí v UNESCO ozdobí slavnosti navíc dvě „perličky". „Díky českokrumlovskému seskupení Proradost se zámecká věž oblékne do renesance. Krumlovští patrioti připravili čtyři velkoformátová plátna a prázdné niky na věži tak po dobu slavností vyplní 6,5 metru vysoké postavy, které připomenou její renesanční podobu", uvedl Jan Vozábal. Druhou „perličkou" bude velkolepý půlnoční ohňostroj doprovázený hudbou Smetanovy Vltavy, jenž mimo jiné připomene dvacetiletou spolupráci českokrumlovských ohňostrůjců Jiřího Honce a Zdeňka Štěpánka s českokrumlovskými slavnostmi.

Slavnosti pětilisté růže zahájí bubenická jednota Wild Sticks v pátek 22. června ve 14.00 na náměstí Svornosti. Po celém městě se následně rozezní středověká hudba, svá představení rozehrají divadelní soubory, kejklíři i šermířské skupiny a zatančí nejen místní soubor Fioretto. Na náměstí Svornosti otevře opět hospoda „U Petrova voka", kde nachystá rychtář se svou kompanií velkolepý program. Páteční program vyvrcholí ohňovým průvodem s přibližně 400 účastníky a koncertem oblíbené kapely Papouškovo sirotci.

V sobotu 23. června pokračuje program slavností již od 10.00 na náměstí Svornosti, I. zámeckém nádvoří, v Pivovarské zahradě, Široké ulici a dalších zákoutích města. Přibližně sedm stovek šlechticů, měšťanů, hudebníků, kejklířů, rytířů na koních, řemeslníků a dalších v čele s Rožmberky projde městem v historickém kostýmovaném průvodu v 15.00. Trasa průvodu bude zakončena v zahradách pivovaru, kde se následně odehraje partie „živých šachů" s podtitulem „Královská hra". Na šachovnici 12 x 12 metrů se o své dominium utkají Rožmberkové s pasovskými. Na velké šachovnici se od 22.00 odehraje také premiérové představení pod názvem „Bratříčku, neopouštěj nás!", inspirované příběhem nuceného odloučení Viléma z Rožmberka a Petra Voka. Představení doplní ohňová a tanečně kejklířská show. Náměstí Svornosti ve večerních hodinách rozezní kapela Javory Beat sourozenců Ulrychových. Zazní zde nové skladby i staré beatové „pecky", ale hlavně známé „javorské" písničky v jiném kabátě. Program vyvrcholí výše zmíněným ohňostrojem.

Tradiční historický jarmark přivítá návštěvníky na I. zámeckém nádvoří od pátku 22.6. do neděle 24.6. Gastronomické speciality budou k ochutnání na trhu na náměstí Svornosti. Na návštěvu se těší i českokrumlovské restaurace a hospůdky.

Pojďme se tedy vrátit v čase, „užít si" a „prožít" dobu dvorských slavností, kejklířských výstupů, představení potulných komediantů i renomovaných divadelních společností, dobové hudby a tance, i historické kuchyně.

Program Slavností pětilisté růže 2012 můžete shlédnout zde.

Přijměte pozvánku na výlet do středověku.

Slavnosti pětilisté růže Slavnosti pětilisté růže Slavnosti pětilisté růže Slavnosti pětilisté růže

Slavnosti pětilisté růže Slavnosti pětilisté růže Slavnosti pětilisté růže Slavnosti pětilisté růže