Občan > Aktuality > 2012

Letecké cvičení Ramstein Rover 2012 zasáhne i do vzdušného prostoru nad Českým Krumlovem

aktualizováno 30.09.2012

V termínu od 4. do 21. září 2012 bude Česká republika hostit největší alianční cvičení a zároveň jediné cvičení vzdušných sil NATO v letošním roce s názvem „Ramstein Rover 2012", které je organizováno a řízeno komponentním velitelstvím vzdušných sil (Air Component Command, ACC) v Ramsteinu.

Považujeme za důležité tímto upozornit občany města Český Krumlov na nárůst počtu letů nad částí území města, což bude znamenat zvýšení hlukové zátěže.

Letová činnost bude probíhat primárně z 22. základny letectva u Náměště nad Oslavou a dále ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a ve vzdušném prostoru nad Jihočeským krajem. Létat se bude od 4. září do 21. září 2012 denně v pracovní dny od 8 hodin ráno až do 23 hodiny noční. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na minimální potřebný počet.

Velitelstvím vzdušných sil bylo město ubezpečeno, že veškerá činnost bude probíhat v souladu s platnými zákony, předpisy a interními normativními akty a v úzké koordinaci s civilními složkami letového provozu. Velmi přísně bude dbáno na dodržení bezpečnostních zásad a veškerých protihlukových opatření.

Alianční cvičení Ramstein Rover 2012 bude v letošním roce nejvýznamnějším cvičením se zahraničními partnery na našem území a zároveň cvičením největším. Za českou stranu budou zapojeny jednotky vzdušných sil a částečně i sil pozemních.

Účast potvrdilo 16 zemí (Belgie, Česká republika, Estonsko, Francie, Itálie,  Lotyšsko, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Velká Británie, USA, Turecko), a to buď zapojením letecké techniky nebo účastí přesunutých leteckých návodčích a instruktorů. Během cvičení bude použita tato letecká technika: letouny A10 (USA), letouny F-16 (Turecko), letouny L-39 (ČR, SR), letouny L-159 (ČR), vrtulníky Mi-24/35, Mi-17 a Mi-171 (ČR), vrtulníky Mi-17 (SR), Lear Jet, PC 9 (SRN).

Bližší informace o cvičení, včetně techniky a vzdušných prostorů budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách Ministerstva obrany www.army.cz. a 22. základny letectva www.lznamest.army.cz.

Prostory cvičení RARO 2012 - mapa