Aktuality > 2014

Festival Jeden svět

Ve dnech od 17. do 22. března 2014 se v Českém Krumlově uskuteční již 16. ročník Regionálního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Otázky pana Lásky, festival Jeden svět Studentští dramaturgové festivalu Jeden svět vybrali velmi pečlivě šestici filmů pro veřejné projekce festivalu v Českém Krumlově. Diváci a divačky se tak mohou těšit na německou dokumentární komedii „S chutí do toho", která nese podtitul „film o poklesu pracovní morálky", nebo na slovenský dokument „Báňský chlebíček", který je příběhem radostí i strastí obyvatel východoslovenské obce Rakovnicka po ukončení těžby železné rudy.

Výjimečným bude jistě dokument „Horníci pod palbou", jehož režisér Rehad Desai se vrací k událostem ze srpna 2012, kdy došlo v jihoafrickém dole Marikana k jednomu z největších krveprolití od konce apartheidu. Zajímavou dokumentární sondou je pak belgicko-nizozemský tragikomický příběh „Neopouštěj mě", jehož hlavními postavami jsou dva kamarádi, kteří utápí svůj žal z nepovedeného života v lahvích vína a rumu. Dá se předpokládat, že úspěch u diváků sklidí i film finského režiséra Petri Luukainena „Mý věci", který se zabývá tématem lidského „hromadění předmětů".

Posledním snímkem, který je připraven pro veřejná promítání, je citlivý portrét režisérky Dagmar Smržové „Otázky pana Lásky", jenž přibližuje mladého člověka trpícího schizofrenií, který s humorem a nadhledem zápasí se svou odlišností.

PROJEKCE PRO ŠKOLY

Projekce pro školy probíhají v dopoledních hodinách v klubu Bouda, v divadle a v letošním roce rovněž v kině.

Pro žáky základních škol je pečlivě vybrána sada tří až čtyř kratších filmů, odpovídajících zralosti a věku dětí. Každý film je v následné debatě reflektován. Dokumenty zprostředkují dětem témata jako dětská práce, aktivní občanství, život s postižením, sociální vyloučení, šikana, extremismus, homofobie a nerovnosti ve společnosti.

Pro studenty středních škol a pro žáky vyšších ročníků základních škol je sestavena nabídka pěti cca hodinových snímků. Každé promítání je opět provázeno debatou.

Přehled filmů určených pro školní projekce.

Kontaktní osoba pro školní projekce: Václava Šnokhousová, jedensvet.ck.@gmail.com, tel.: +420 722 438 818

Více informací o festivalu v Českém Krumlově můžete získat na webu www.cpdm.cz

PROJEKCE PRO VEŘEJNOST

Projekce pro veřejnost probíhají v Městském divadle v termínu 20. - 22. 3. (čt - so) v časech 17.00 a 19.00 hod. Více na www.jedensvet.cz/2014/cesky-krumlov.

Pořadatelé festivalu v Českém Krumlově:
Člověk v tísni, o.p.s. Praha, Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s. Český Krumlov a Gymnázium Český Krumlov

Partneři a podporovatelé festivalu v Českém Krumlově
Město Český Krumlov, Čevak a.s. České Budějovice, MŠMT ČR, Městské divadlo, o.p.s. Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond, s.r.o. a WIP reklama. s.r.o. České Budějovice

Záštitu nad festivalem Jeden svět v Českém Krumlově převzali Mgr. Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov a Ing. Tomáš Jirsa, senátor Parlamentu České republiky