Aktuality > 2018

Nová sezóna v Egon Schiele Art Centru POHLEDem ŽENY

Pro rok 2018 připravilo Egon Schiele Art Centrum několik samostatných výstav se zastřešujícím názvem POHLED ŽENY. Nový výstavní projekt byl připraven v souvislosti s výročím založení Československa a s tím spojeným rovným volebním právem také pro ženy a následnou dlouhou snahou žen získat rovnoprávnou pozici i ve výtvarném umění.

Neakcentuje však „boj" za práva umělkyň, nýbrž pohled žen/umělkyň na svět; jejich život a dílo jako výpověď o jejich chápání světa, ať už se zabývají jakýmikoliv tématy a používají jakýkoliv způsob klasické či moderní tvorby. Zásadní je pak jejich životní cesta, zkušenost, nadhled a samozřejmě neotřelý způsob vyjadřování výtvarnými technikami.  V průběhu roku 2018 budou v samostatných výstavách zpřístupněna díla osmi umělkyň:

MARIE BLABOLILOVÁ (*1948) / Přes specifický minimalismus přináší dílo Marie Blabolilové silné emoce. Nejjednodušším způsobem umí malířka a grafička „popsat" dobu, ať už jde o 60. léta nebo současnost. Její rozsáhlá výstava zahrnuje grafiku, kresby a obrazy. Obrazy s bytovými zátišími na sololitových deskách či linoleu, obrazy se solitérními kusy nábytku, okna se záclonami namalovanými gumovým válečkem malíře pokojů, s květinami a kočkou posedávající na parapetu, syté krajinomalby, kvetoucí stromy, kmeny bříz, ploty prorostlé větvemi keřů - to je svět Marie Blabolilové.

MAGDALENA Chaya Rachel RAJNIŠOVÁ (*1958) / Malířka se po dlouholetém pobytu v zahraničí (Švýcarsko, Francie, Irsko, Nové Mexiko, Itálie, Izrael ad.) vrátila do rodného domu v Kladně. Její ne jednoduchá životní cesta se zhmotňuje v obrazech, kde „paměť místa" hraje zásadní roli; jejími tématy jsou pouště a světlo, ale i biblické motivy. Významná je i její práce pro divadlo (Divadlo bratří Formanů, Theater 58 v Curychu, divadlo Taos v Novém Mexiku) nebo spolupráce s archeology v Izraeli.

Od května jsou zpřístupněny výstavy, instalace a videoart dalších umělkyň:

ANNA MACKOVÁ (1887-1969)
EVA IŠKOVÁ PROKOPCOVÁ (*1948)
IKUKO MIYAZAKI (*1954)
BERNADETTE HUBER (*1962)
KATEŘINA ŠEDÁ (*1977)

Ve výročních dnech na přelomu října a listopadu 2018 (100 let od založení republiky, 100 let od smrti Egona Schieleho, 25 let od otevření Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově), kdy budou v jeden moment k vidění všechny plánované výstavy, se bude konat dvoudenní slavnostní finisáž s doprovodným programem.

Výstavy jsou otevřeny denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin. Více informací naleznete zde.