Aktuality > 2012

Nové výstavy v Egon Schiele Art Centru

Novou sezónu v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově zahájí řada samostatných výstav pod zastřešujícím názvem HUMOR V UMĚNÍ. Představena bude evropská klasika i umění mladých umělců.

Současné umění stále častěji odráží dobu, ve které žijeme. Zaznamenává a do jisté míry rovněž vyhodnocuje i společenské nebo politické problémy. Právě tato oblast se stala námětem výstav v roce 2012, které jistě zaujmou širokou veřejnost. Výstavy budou zábavné a vtipné.

5.4. - 28.10.2012 Egon Schiele Art Centrum: Gerald Scarfe Samostatná výstava představí tvorbu Geralda Scarfe, anglického karikaturisty a ilustrátora, narozeného roku 1936 v Londýně. Stal se známým svou prácí pro Sunday Times a lustracemi pro The New Yorker. Významná byla i jeho filmová tvorba (např. Walt Disneyho film Hercules). Pracoval také pro rockovou skupinu Pink Floyd, když se výtvarně podílel na projektu The Wall. Pro televizi vytvořil karikatury k seriálům Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Pro BBC napsal a natočil mnoho filmů. V roce 2008 získal od královny Elizabeth II. řád Commander of the Order of the British Empire.

Dalším umělcem, který bude v Egon Schiele Art Centru zastupovat téma Humor v umění, je mladý Rakušan Josef Florian Krichbaum, narozený v roce 1974. Jeho dílo je šarmantním a zároveň ironickým nahlédnutím do nitra člověka. Obrazům nechybí fantazie ani smysl pro detail. Krichbaum je představitelem figurativní malby, fantastického realismu a surrealismu.

K tématu Humor v umění se vyjádří i díla dvou velmi zajímavých osobností z České republiky. Prvním z nich je Jiří Slíva, jehož humor si pohrává s paradoxy každodenního života - kavárny, víno, hudba atd. Výstava představí přibližně 100 jeho obrazů a grafik.

Druhý zástupce české tvorby bude Vladimír Jiránek, karikaturista, ilustrátor, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů. Jeho dílo zahrnuje komentáře k politickým a společenským tématům dnešní doby.