Občan > Aktuality > 2017

Český Krumlov má po deseti letech městského architekta

aktualizováno 2. 3. 2017

Vizi architektury, urbanismu, směřování města, ale i projekty, jako je územní plán nebo revitalizace kasáren ve Vyšném bude nově v Českém Krumlově spoluutvářet architekt Ondřej Busta. Pozice městského architekta se tak po deseti letech znovu obsazuje.

Nejvíc bodů si z výběrového řízení na pozici českokrumlovského městského architekta odnesl 39letý Ondřej Busta, pro kterého Český Krumlov není neznámým místem. Vystudoval zde Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České, která ho nasměrovala na dráhu architektury, kterou absolvoval na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. „Dění v Českém Krumlově sleduji, znám jej, mám tu rodinu, a když se naskytla příležitost zúčastnit se výběrového řízení, tak jsem neváhal a snažil jsem se pro to udělat maximum. Jsem rád, že mne komise vybrala a budu se snažit, abych dostál jejich i svým představám," uvedl Ondřej Busta.

Jeho dosavadní kariéra čítá řadu úspěšných projektů (rekonstrukce zámku Dlouhá Lhota, expozice Muzea českého karosářství ve Vysokém Mýtě, studie Mikulášské ulice v Krnově, návrhy výstavních expozic Národního muzea, design interiérů prodejen hodinek STORM, vila Slapy), vítězství ve veřejných soutěžích, rozsáhlou publikační a popularizační činnost, zkušenosti ze stáží na univerzitách v zahraničí. Před osmi lety založil vlastní architektonické studio ROBUST, aktuálně také vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

„Přesvědčil nás celkovou svou koncepcí, vizí, svou rozvážností, filozofickým pohledem na Český Krumlov, velmi dobře nastudovanými podklady, přehledem i odborností. Velmi dobrý je i jeho kultivovaný projev," vysvětlil místostarosta Josef Hermann.

Ondřej Busta nebude zaměstnancem městského úřadu, ale v Krumlově bude působit jako externista s kontraktem na 300 hodin ročně. Do funkce nastupuje od března na dobu neurčitou. „Jedná se převážně o vazbu na samosprávu, spolupráci s odbory, konzultace prací se zpracovatelem územního plánu, spolupráci na tvorbě veřejných prostranství," vyjmenoval některé z činností architekta tajemník městského úřadu Radim Rouče. Dodal, že architekt také sehraje klíčovou roli v připravovaných projektech Akčního plánu v návaznosti na Strategický plán, což je další důležitý krok v naplňování cílů a opatření, které si veřejnost určila.

„Český Krumlov má svá architektonická a historická specifika, ke kterým neodmyslitelně patří požadavky a představy obyvatel na to, jak má město vypadat. A jednou z rolí architekta je být mediátorem, komunikátorem mezi veřejností, radnicí, zastupiteli a investory," dodal starosta Dalibor Carda.

V říjnu minulého roku město vypsalo dvoukolové výběrového řízení na městského architekta - externího konzultanta, do kterého se přihlásilo jedenáct zájemců, do užšího výběru se dostali čtyři kandidáti, ze kterých komise vybrala vítězného uchazeče.

V hodnotící komisi zasedli urbanista Petr Klápště, městská architektka z Litomyšle Zdeňka Vydrová, akademický architekt s dlouholetými zkušenostmi ze zahraničí Jiří Klokočka, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Daniel Šnejd, místostarosta Josef Herman, památkářka Danuše Thimová, vedoucí Odboru investic Petr Pešek a vedoucí Odboru územního plánování a památkové péče Jana Hermannová.

Mezi hlavní kritéria hodnocení patřila schopnost uchazeče prezentovat, porozumět ostatním, argumentovat, přesvědčit, obhájit si své postoje. Komisi zajímala schopnost kandidáta nadchnout a vytvořit konstruktivní atmosféru. Důležité bylo i prokázání schopnosti odhadnout potřeby a možnosti města. Od všech členů komise získal Ondřej Busta nejvíce bodů. Na základě doporučení komise schválila rada města uzavření kontraktu.