Aktuality > 2012

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2012

Do třetí dekády své existence vstoupí MHF Český Krumlov programem, jenž zůstane věrný svým dramaturgickým tradicím a naváže na duch oslav dvacátého výročí symbolickým pojítkem v podobě vystoupení třech velkých operních hvězd.

Dimitri Hvorostovsky V pátek 20. července festival zahájí galakoncert mezinárodně uznávaného ruského barytonisty Dmitrije Hvorostovského.Od počátku kariéry je Hvorostovsky ceněn pro svůj kultivovaný hlas, muzikalitu a přirozené legato a angažován je v předních operních domech po celém světě včetně londýnské Královské opery Covent Garden, newyorské Metropolitní opery, pařížské Národní opery, Bavorské státní opery, milánské La Scaly, Vídeňské státní opery nebo chicagské Lyrické opery. Hvorostovsky je rovněž pravidelným hostem renomovaných mezinárodních hudebních festivalů a obdivovaným recitálovým pěvcem, který je vítán v prestižních koncertních síních od Dálného východu až po Jižní Ameriku.

Angela Gheorghiu Další velkou operní hvězdou, kterou MHF Český Krumlov po dlouhých sedmnácti letech znovu přiváží do České republiky, je původem rumunská operní superstar Angela Gheorghiu, jedna z nejoslnivějších a nejtalentovanějších pěvkyň současnosti, která uzavře 21. ročník festivalu dne 18. srpna.  Její nádherný hlas a okouzlující jevištní zjev ji napomohly k tomu, aby se stala světovou operní hvězdou záhy po svém mezinárodním debutu v roce 1992 v Královské opeře Covent Garden v Bohémě. Ještě tentýž rok se objevila na pódiu Metropolitní opery v New Yorku a ve Vídeňské státní opeře. Proslula rolí Violety v Traviatě, kterou poprvé ztvárnila právě v Londýně a kterou takřka dobyla operní svět. Od té doby je pravidelným hostem předních operních scén po celém světě, těší se oblibě u publika i kritiky a na svém kontě má řadu prestižních ocenění a čestných uznání z celého světa.

Mezinárodní hudební festival - José Cura Třetím operním pěvce, který se na MHF Český Krumlov objeví již třetím rokem, je argentinský tenorista José Cura, jenž se vrátí na Otáčivé hlediště v repríze koprodukčního projektu s Jihočeským divadlem, kterým je úspěšná inscenace Leoncavallových Komediantů, v níž José Cura ztvární od 24. do 26. srpna principála Cania.

MHF Český Krumlov však není jen operním festivalem. Osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby konané v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. V sobotu 21. července se v sále Zámecké jízdárny představí neobyčejný kubánský trumpetista Arturo Sandoval, který si krumlovské publikum podmanil již v loňském roce svým brilantním jazzovým vystoupením. V letošním roce předvede fenomenální Sandoval své klasické nadání v Arutjunjanově Koncertu pro trubku a orchestr.

Další významnou osobností z instrumentálního světa bude renomovaný ruský klavírista Konstantin Ščerbakov, jenž stejný prostor rozezní Mendelssohnovým a Čajkovského klavírními koncerty v pátek 27. července.

Všechny výše zmíněné umělce s výjimkou závěrečného galakoncertu doprovodí rezidenční orchestr festivalu Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Klasickou osu festivalu dále dotvoří série komorních koncertů pořádaná v Maškarním sále, v rámci níž se mimo jiné představí violoncellista Jiří Bárta, houslista Bohuslav Matoušek, Musica Florea nebo Kaprálová kvartet.

Jinožánrovým osvěžením bude Balkánský večer s legendárním Boban i Markovič Orkestar, jazzový večer s francouzským jazzrockovým houslistou Didierem Lockwoodem a Pavlem Šporclem nebo vystoupení fenomenálního recesistického polského souboru MozARTgroup.

Prodej vstupenek od 1.3.2012: Infocentrum Český Krumlov