Občan > Aktuality > 2010

Českokrumlovský advent a Vánoce

aktualizováno 25.11.2010

Tradiční oslava adventu a blížících se Vánoc vstoupí do Českého Krumlova již 26. listopadu. Na náměstí Svornosti otevře již zítra vánoční víkendový jarmark s nabídkou řemeslných výrobků a tradičního vánočního zboží. Atmosféru víkendů zpříjemní hudební vystoupení kapely Lakomá Barka, Kapka a dalších krumlovských muzikantů. Českokrumlovský advent bude oficiálně zahájen v neděli 28. listopadu v 17 hodin, kdy českokrumlovští duchovní a starosta města Dalibor Carda slavnostně rozsvítí vánoční strom. Letos se na českokrumlovském náměstí Svornosti tyčí krásný dvanáctimetrový smrk z lesů mezi Slavkovem a Mezipotočím. Vánoční výzdoba v Českém Krumlově bude obdobná jako v loňských letech - světelné ornamenty na příjezdových cestách a staročeská výzdoba v centru města. Po Mikuláši budou po městě rozvezeny i oblíbené malé stromečky ozdobené ručně dělanými ozdobami.

Pestrý program s pohodovou vánoční atmosférou může ochutnat každý, kdo zavítá do centra města během některého z adventních víkendů. Do adventního programu přispívají svým dílem občané města Český Krumlov, občanská sdružení, soubory, kulturní a vzdělávací instituce a další pořadatelé kulturních a společenských akcí. Jako každý rok, tak i letos, je hlavní program připravován na adventní neděle. Během první z nich bude slavnostně rozsvícen vánoční strom na náměstí, druhá přivede do centra Mikulášskou nadílku, třetí neděle bude ve znamení společného zpívání u vánočního stromu a poslední přiveze Ježíškovu poštu a Ježíškův poštovní úřad u zlatého anděla. Před nedělním programem na náměstí zve Městské divadlo děti i jejich rodiče na pohádková představení v divadle.

V programu krumlovského adventu nebudou chybět ani Psí Vánoce 18. prosince v městském útulku, kam mohou děti i dospělí přinést krmení nebo finanční dar pro opuštěná zvířata. V předvečer Štědrého dne se na náměstí odehraje biblický živý obraz se zpěvy vánočních koled - Živý betlém. A na Štědrý den proběhne již dvacátý ročník Medvědích Vánoc na zámku.

Rozpočet adventního programu byl letos snížen téměř na polovinu. Z loňských výdajů 723 tisíc Kč by se mělo v letošním roce dosáhnout 365 tisíc Kč. Příjmy zůstávají na podobné úrovni - 198 tisíc Kč. Město Český Krumlov ušetří zejména na oslavě Silvestra, kdy na náměstí nebude oficiální program - diskotéka a ohňostroj. Dalším zdrojem úspor je využití rekvizit z loňských let a zapojení místních spolků podporovaných z grantových programů do programu adventu v Českém Krumlově. Na vánoční výzdobu města vyčlenilo město Český Krumlov ze svého rozpočtu částku kolem 300 tisíc Kč.

Kompletní program adventu a Vánoc v Českém Krumlově najdete v druhé příloze níže, je zveřejněn také na www.ckrumlov.cz/advent2010.

Město Český Krumlov děkuje partnerům za finanční podporu programu. Velké díky patří generálnímu partnerovi národnímu podniku Budějovický Budvar a hlavnímu partnerovi České centrále cestovního ruchu - CzechTourism. 

Generální partner:

Budvar - logo (300)  

Hlavní partner:

Logo - Česká centrála cestovního ruchu "150"

Program adventu a Vánoc v Českém Krumlově 2010