Občan > Aktuality > 2010

MHF 2009 (partneři) Mezinárodní hudební festival Český Krumlov začíná

aktualizováno 12.07.2010

V pátek 16. července bude slavnostně zahájen 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Protagonista festivalu, argentinský tenorista José Cura, otevře festival operním galakoncertem v zahradě pivovaru Eggenberg a své vystoupení zopakuje pro velký zájem ještě v neděli 18. července. Druhý festivalový večer bude patřit třetímu pokračování populární muzikálové show Noc na Broadway, v níž zazní oblíbené melodie ze světových muzikálů v podání trojice amerických zpěváků Christiane Noll, Capathie Jenkins a Hugha Panaro.

Během července a srpna nabídne Mezinárodní hudební festival Český Krumlov celkem 17 koncertů různých žánrů, na nichž se představí 3 symfonické orchestry, 12 komorních orchestrů a souborů a více než dvě desítky umělců z celého světa, a to na pěti různých místech Českého Krumlova. Chybět nebude ani tradiční operní produkce inscenovaná na Otáčivém hledišti ve spolupráci s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích. Město Český Krumlov je již druhým rokem hlavním partnerem festivalu, záštitu nad ním převzal i starosta města Luboš Jedlička.

Kompletní program Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a rezervační systém je zveřejněn zde.

José Cura dvakrát

Pro velký zájem publika jsou pořádány v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2 koncerty José Cury. V pátek 16. července a v neděli 18. července. José Cura se představí s italským operním repertoárem společně s korejskou sopranistkou In-Hye Kim. Pěvce doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Mario de Rosem. 

Bohatý, sametový hlas vybroušený k dokonalosti jako diamant, strhující interpretace neobyčejné emocionální hloubky, fascinující herecký projev... vysoce ceněn kritikou, milován publikem... takový je argentinský tenorista José Cura - nekonvenční umělec mnoha tváří a výjimečného charismatu.

Tento důstojný pokračovatel legendárních Tří tenorů již řadu let se setrvalým úspěchem brázdí vody předních operních domů po celém světě a srdce milovníků krásného zpěvu si získává především svým originálním, dech beroucím ztvárněním Othella, Samsona, Cania v Komediantech, Cavaradossiho v Tosce nebo Kalafa v Turandot.

Cura však není jen „tenorem 21. století", je renesančním umělcem mistrným způsobem ovládajícím i operní režii, dirigování a skladbu. Nadto však jeho osobnost nepostrádá hluboký lidský rozměr. Curovo vystoupení na festivalu je příslibem nejen nezapomenutelného, hlubokého uměleckého zážitku, ale i brilantní osobité show.

José Cura se narodil v Rosariu (Santa Fé, Argentina) a ve dvanácti letech začal hrát na kytaru a zpívat ve sboru. Poté následovala studia kompozice a dirigování. Sólovému zpěvu se José Cura začal soustavně věnovat, až když ve svých 29 letech přesídlil do Evropy. V roce 1992 debutoval ve Veroně a brzy následovaly úspěchy v Turíně, Londýně a Paříži, které Curovi otevřely cestu i do zámořských operních domů. Jako pěvec proslul po celém světě svými emociálně vypjatými a originálními interpretacemi hrdinů italských a francouzských oper stejně tak, jako nekonvenčními a inovativními koncertními představeními, a to díky svému bohatému, sametovému hlasu i fascinujícímu jevištnímu projevu. Jeho inteligentní, hluboko se nořící, místy až kontroverzní, avšak vždy intenzívní a nezapomenutelné výkony z něj učinily stálici předních operních domů nevyjímaje Metropolitní operu v New Yorku, Královskou operu v Londýně, Vídeňskou státní operu, Velké divadlo v Liceu, Curyšskou operu či La Scalu. José Cura je výjimečný i schopností kombinovat zpěv s dirigováním a současně i svým působením v rolích operního režiséra, designéra a fotografa, kterým si získal rovněž významný mediální ohlas.  (Převzato z www.festivalkrumlov.cz)

Soutěžte o vstupenky na koncert José Cury zde

Noc na Brodway III

Již potřetí přenese Mezinárodní hudební festival Český Krumlov své publikum na jednu noc na legendární newyorskou Broadway - do Mekky nefalšovaného amerického muzikálu. Hvězdy přímo z předních scén tohoto centra divadelního průmyslu ve Spojených státech - zpěváci Christine Noll, Capathia Jenkins a Hugh Panaro - rozezpívají a jistě i roztančí Pivovarskou zahradu v Českém Krumlově hned na druhém koncertu letošní festivalové řady v sobotu 17. července. O doprovod se postará Moravská filharmonie Olomouc řízená dirigentem Randallem Craigem Fleischerem.

Strhující hudební zážitek slibuje výběr slavných melodií z perel světové muzikálové tvorby, jakými jsou West Side Story, Evita, Les Miserables, Cabaret, Chicago, Jesus Christ Superstar nebo Fantom opery.

Soutěžte o vstupenky na Noc na Broadway III zde

Program Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov