Občan > Aktuality > 2010

Slavnosti pětilisté růže přenesou Český Krumlov do roku 1570

aktualizováno 19.05.2010

Slavnosti pětilisté růže vybírají to nejzajímavější z doby před více než čtyřmi staletími a nechávají centrum Českého Krumlova ožít touto historií. Od 18. do 20. června opět ovládne město rod posledních Rožmberků a období postmoderny na pár dní nahradí renesance. Tématem letošního ročníku je významná událost z roku 1570, kdy byl Vilém z Rožmberka jmenován nejvyšším purkrabím Českého království. K této události je figurován slavnostní historický průvod městem, ceremonie, rytířský turnaj a další historické aktivity. Přijměte pozvání do Českého Krumlova, který na víkend doslova ožije historií. Výše vstupného zůstává stejná jako v předchozích letech. V pátek a v neděli bude vstup na Slavnosti volný. Návštěvníci v historických kostýmech mají vstup zdarma po celou dobu akce. Aktualizovaný program Slavností pětilisté růže je zveřejňován na www.ckrumlov.cz/slavnosti2010.

 „Po loňských velkolepých oslavách 700 let města Český Krumlov a prezentaci průřezu několika historickými epochami Českého Krumlova se v letošním roce vracíme zpátky k  renesanci a Posledním Rožmberkům. I přestože oslavy významného jubilea města Český Krumlov jsou za námi, program bude také velmi bohatý a pestrý. Z hlavních bodů letošního již 24. ročníku bych zmínil například historický kostýmovaný průvod městem, v němž bude neseno několik originálních erbů z roku 1969, které vlastnoručně vyrobil zakladatel slavností pan Antonín Zwiefelhofer. A okolo šesti set kostýmovaných postav z řad občanů města, rytířů na koních, šermířů, vojenských jednotek, bubeníků, praporečníků, muzikantů, zástupců cechů, kejklířů nebo jokulátorů. Za zhlédnutí stojí Rytířský turnaj s tématem legendy Dělení růží nebo představení Živých šachů na téma spojení Latránu a Nového města v roce 1555. K návštěvě bych doporučil historické trhy na I. zámeckém nádvoří nebo na náměstí Svornosti. A pro zvídavější jedince je připravena exhibice vznešeného umění rytířského - tedy renesanční školy šermu španělských mistrů v zahradách pivovaru Eggenberg. Pro děti i dospělé jsou připraveny historické hry, kde vyzkouší svůj um , fištrón i fyzickou kondici. Naopak pro maminky, které hledají klidové místo a odpočinek od ruchu dnešní i renesanční doby, je připraven Mimibar v klášterní zahradě," sdělil ředitel Městského divadla Český Krumlov a spoluorganizátor slavností Jan Vozábal.

 Událost slavností - Rosa Rosensis

Ještě před vypuknutím renesančního ruchu v centru bude na zámku představena novodobá premiéra oslavné básně rodu Rožmberků od Jacoba Cantera z roku 1497 Rosa Rosensis v překladu Jakuba Šimka. Ve spolupráci s Městským divadlem Český Krumlov a Státním hradem a zámkem Český Krumlov ji představí soubor Dyškanti ve středu 16. června 2010 v Zrcadlovém sále českokrumlovského zámku.„Dramatická báseň Rosa Rosensis (růže rožmberská) nizozemského humanisty, filologa a básníka Jacoba Cantera vznikla pravděpodobně během pobytu mladého autora na rožmberském dvoře v Českém Krumlově v roce 1497 nebo 1498. Ústředním motivem je oslava rožmberské erbovní růže," upřesnil zakladatel a vedoucí souboru Dyškanti Martin Horyna, který se souborem nastudoval představení Rosa Rosensis.

Obecné informace

Vstupné na Slavnosti pětilisté růže je zdarma v pátek 18. června a v neděli 20. června. Návštěvníci v kostýmech, držitelé průkazů ZTP/P a ZTP nebo děti do 10 let mají vstupné zdarma. V sobotu 19. června bude vybíráno vstupné 200 Kč pro dospělé, 100 Kč pro studenty (držitele ISIC nebo ITIC) a 50 Kč pro děti do 15 let. V předprodeji budou prodávány zvýhodněné vstupenky pro dospělé za 150 Kč. Předprodej vstupenek zajišťuje Městské divadlo Český Krumlov, Infocentrum Český Krumlova a Unios Tourist Service.

Pořadateli Slavností pětilisté růže jsou město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s. a Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o. Historické trhy zajišťuje Hana Pelzová. Dramaturgii a produkci programu slavností připravuje Městské divadlo Český Krumlov.

Město Český Krumlov děkuje partnerům Slavností pětilisté růže, jimiž jsou:

  • Budějovický Budvar, n. p. (generální partner)
  • Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism (hlavní partner)
  • Grass Czech, s. r. o. (hlavní partner)
  • Hotel Bellevue Český Krumlov (partner)

 

V následujících letech se slavnosti budou konat v termínech: 17. - 19. 6. 2011; 22. - 24. 6. 2012; 21. - 23. 6. 2013; 20. - 22. 6. 2014 a 19. - 21. 6. 2015.

Mezi události 25. ročníku Slavností pětilisté růže v roce 2011 bude patřit koncert legendy keltské hudby ALANA STIVELLA a nový projekt ROŽMBERSKÉ RYTÍŘSKÉ KLÁNÍ , aneb rytíři na koních a historická hostina na rožmberském dvoře. V roce 2009 navštívilo Slavnosti pětilisté růže přes 22 tisíc návštěvníků.

Dokumenty ke stažení

Informace pro obyvatele a podnikatele k organizaci během dne Slavností (*.pdf)