Aktuality > 2009

18. Mezinárodní hudební festival je v plném proudu

Český komorní orchestr doprovodí jihokorejské umělce

Na pátek 31. července je pro návštěvníky Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov připraven koncert v Maškarním sále krumlovského zámku. S Českým komorním orchestrem zde vystoupí přední jihokorejští umělci.

Kytarista Sung-ho Chang patří v Jižní Koreji mezi významné propagátory kytarové hry. Sám hru na kytaru vystudoval na Královské konzervatoři v Madridu, získal ceny na různých  mezinárodních kytarových soutěžích. Účastnil se také mistrovských kurzů, které vedli Andrés Segovia nebo Alberto Ponce. Často koncertuje i v Evropě a vede zde mistrovské třídy. Díky svému přínosu k propagaci španělské kytarové tvorby se stal prvním korejským umělcem, který obdržel od španělského krále Juana Carlose II. velkou medaili královny Isabely Katolické za kulturu. Přestože má široký repertoár, snaží se ho dále rozšířit úpravami významných skladeb. V roce 2004 podnikl turné po Koreji s vlastním aranžmá Beethovenova houslového koncertu. Podobně upravil i houslové skladby Mozarta a J. S. Bacha. Stal se nejčastěji prováděným korejským umělcem. V současnosti vyučuje na Korea National University of Arts.  

Violoncellistka Mee-Hae Ryo je jednou z nejvýznamnějších korejských umělkyň současnosti. Studovala v USA na slavné Juilliard School v New Yorku a doktorský titul získala na Michiganské univerzitě. Zúčastnila se úspěšně různých mezinárodních soutěží. Dále vystupovala jako sólistka a stala se členkou v Koreji velmi populárního kvarteta „Quartet Noblesse", se kterým v roce 2008 účinkovala na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. Její intenzivní koncertní činnost se odehrává především v Evropě a v Koreji. U nás vystupovala například s Komorním orchestrem pražských symfoniků v pražské Smetanově síni nebo s Filharmonií Hradec Králové.

Kytarista Sung-ho Chang

Maďarský večer v Pivovarské zahradě

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na sobotu 1. srpna všechny návštěvníky do Pivovarské zahrady. Na tento večer je připraven další z populárních národních večerů.  Pivovarská zahrada už byla svědkem Španělského, Francouzského, či Řeckého večera, nebo také dvakrát Irské noci. Letos jste zváni na Maďarský večer plný hudby, tance, národního jídla a pití.

Soutěžte o volné vstupenky na Maďarský večer na www.ckrumlov.cz/soutez.

O hudební část večera se postará zajímavá a osobitá, mladá Maďarka, Palya Bea společně s dalšími třemi muzikanty. Bea ve své tvorbě vychází z maďarské lidové hudby, se kterou vyrůstala, ale zajímá se i o hudbu jiných národů a také s oblibou kombinuje prvky různých stylů a tvoří hudbu vlastní, ke které si píše i texty. Koncertuje po celém světě, vystupovala už například i v Carnegie Hall. Koncem března dotočila nové album Egszálének - Justonevoice.

Palya Bea stála na jevišti už v sedmi letech, kdy zpívala s venkovskou skupinou v rodné vesnici. Později studovala a zpívala v zahraničí hudbu různých národů.

„Právě při těchto koncertech jsem nejblíže lidem, protože zpívám hodně s nimi", prozrazuje na sebe Bea a pokračuje: „Když jsem sama na jevišti, nemám jinou možnost, než sebrat svou křehkost i sílu, stávám se průhlednou. Tyto dojmy z poslechu jediného hlasu mne nejvíce inspirovaly pro mé poslední album."

Která národní hudba se vám líbí?                                                                                            
„Miluji sefardskou hudbu. Je v ní slyšet něco z židovské, středověké, řecké, turecké a bulharské hudby. Je nesmírně vzrušující a zároveň náročné tyto písně zpívat. Potom mám ráda bulharskou hudbu. Také miluji řeckou a tureckou hudbu. V těchto zemích mám mnoho hudebních přátel. A samozřejmě, že miluji hudbu maďarskou. Dlouhá léta jsem trávila v tančírnách poslechem, hraním a tancováním naší lidové hudby a tanců."

Čardáš si tance chtiví návštěvníci budou moci zatančit společně s maďarským souborem lidových tanců KÉVE. Večer začíná ve 20:30.

Palya Bea

Více se dozvíte na www.festivalkrumlov.cz