Aktuality > 2009

Slavnostní koncert k 700. výročí Českého Krumlova zahájil Mezinárodní hudební festival

V pátek 17. července byl slavnostně zahájen 18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Slavnostního zahájení v hotelu Růže se účastnili významní představitelé politického a společenského života. Nechyběl mezi nimi například premiér ČR Jan Fischer, či ministr průmyslu a obchodu. Hosty přivítal představitel generálního partnera festivalu, generální ředitel pojišťovny Kooperativa Martin Diviš, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská, starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička a ředitel festivalu Jaromír Boháč.
Zahájení se účastnila také tvář letošního ročníku, americká sopranistka Renée Fleming, která také všechny přítomné pozdravila, vyjádřila obdiv k městu Český Krumlov a pozvala všechny přítomné na operní galakoncert, který se uskutečnil v sobotu 18. července.
Zahajovací ceremoniál získal nádech charitativní akce. Celá záležitost vznikla zcela spontánně jako reakce na příspěvek a výzvu festivalového týmu a Společnosti Mezinárodní hudební festival Český Krumlov k podpoře veřejné sbírky Jihočeského kraje na povodňové konto. Jen během zahájení festivalu bylo na konto poukázáno celkem 700 tisíc korun. Symbolické peněžní poukazy si od partnerských společností festivalu převzala náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje I. Stráská.
„Mezinárodní hudební festival znám dobře, nebyla jsem na něm poprvé. Zahájení na mne zanechalo hluboký dojem, Vodní hudba pro Český Krumlov byla nádherně provedená včetně výtvarného ztvárnění a naštěstí vyšlo i počasí. Chtěla bych zdůraznit, že mne skutečně mile překvapila výše příspěvku na veřejnou sbírku Jihočeského kraje na opravy povodňových škod. Velmi děkuji všem, festivalovému týmu i festivalovým partnerům za projev solidarity."

vodní hudba     vodní hudba2     vodní hudba1  

Zahajovací koncert na náměstí Svornosti byl věnován 700. výročí města Český Krumlov. Přibližně 1500 návštěvníků si vyslechlo unikátní vokálně - instrumentální dílo F. X. Thuriho Vodní hudbu pro Český Krumlov. Severočeskou filharmonii Teplice řídil Charles Olivieri - Munroe. Na provedení se dále podíleli Schola Gregoriana Pragensis, Kühnův smíšený sbor a sólisté: Dagmar Vaňkátová, Marta Beňačková a Jiří Sulženko. Recitace se s velkým citem ujal Viktor Preiss. Autor skladby, který letos slaví 70. narozeniny, se večera účastnil osobně.
„Mám z dnešního koncertu nesmírnou radost," prozradil F. X. Thuri bezprostředně po skončení koncertu a pokračoval. „Měl krásnou atmosféru, líbilo se mi prostředí náměstí, provedení mne v kombinaci s obrazy promítanými na plátno velmi zaujalo."
Bezprostřední prožitky z provedeného díla nám sdělil také dirigent Charles Olivieri - Munroe. „Mám jenom krásné dojmy, důležité je, že nepršelo, atmosféra byla krásná, publikum bylo vnímavé, orchestr hrál dobře, pan Preiss byl výborný, zkrátka mohu říci jen samé superlativy."
Město Český Krumlov pravidelně festival finančně podporuje, ale letos se poprvé stalo partnerem festivalu. „Jsem potěšen, že se většině návštěvníků, partnerů, hostů a přátel Českého Krumlova slavnostní koncert líbil," říká starosta města Luboš Jedlička a pokračuje. „Ostatně, to bylo našim přáním. Za sebe mohu říci, že to byla skvělá akce pro začátek festivalu v roce 700. výročí první písemné zmínky o městě a pokud se bude celý festival ubírat v tomto duchu věřím, že jistě přiláká další sponzory, partnery a také návštěvníky. Protože lístky šly takzvaně na dračku, obraceli se někteří obyvatelé Českého Krumlova i přímo na mne, protože si mysleli, že starosta má nějaké volné lístky ještě v kapse, což jsem neměl. Lístky byly, i se slevou, v předprodeji a pokud se na někoho nedostalo letos, možná si je příště zajistí v dostatečném předstihu."

Předseda vlády Jan Fischer patří mezi pravidelné návštěvníky festivalu, letos přijel již po sedmé v nepřetržité řadě za sebou. „Dnešní koncert byl vynikající zážitek, který mne prostoupí nejen na tu danou chvíli. Většinou přistupujeme k současným autorům s určitou ostražitostí, ale Vodní hudba pro Český Krumlov byla historická freska. Zdůraznil bych také výkon pana Preisse, který byl skvělým vypravěčem. Také práce pana dirigenta, kterého jsem viděl na festivalu i v minulém roce, byla úžasná. Mezinárodní hudební festival je zajímavý pestrou žánrovou nabídkou, od klasiky po jazz. Navštívil jsem v minulých letech koncert Čechomoru a vloni Glena Hansarda s Markétou Irglovou. Krumlov nabízí i skvělé prostředí pro hudbu, ať už na zámku, náměstí, či v Pivovarské zahradě. Letos si nenechám ujít ani koncert Renée Fleming."

Také ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský vyjadřoval po zakončení slavnostního zahajovacího večera spokojenost. „Jsem rád, že nás nevypeklo počasí a nádherný zážitek z koncertu je tak ještě více umocněn. Festival se stal už součástí mého programu. Kromě návštěvy zahajovacího a závěrečného koncertu se chystám i na Rusalku před otáčivým hledištěm. Co mne letos nadchlo je, vedle hudby, i příspěvek na likvidaci následků povodní v Jihočeském kraji. Myslím, že je to správná cesta. Byl jsem tady v době povodní a vím, jak velké jsou škody, se kterými je třeba se vyrovnat."

Výkon Renée Fleming předčil všechna očekávání

V sobotu 18. července se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov konal v Pivovarské zahradě operní galakoncert americké operní hvězdy Renée Fleming. Všichni návštěvníci, festivalový tým i samotná diva prožívali od rána vzrušené chvíle kvůli počasí, které bylo velmi nepříznivé, vydatný déšť nebral konce. Renée Fleming však nechtěla zklamat své příznivce a potvrdila, že bude v zahradě zpívat za každého počasí. Odpoledne déšť ustal a chladno už obrovský hudební zážitek ze zpěvu Fleming nemohlo pokazit. Všechna očekávání byla dalece překonána, všichni návštěvníci byli výkonem Renée Fleming doslova unešeni. Posluchači odměnili vynikající výkon Fleming dlouhým potleskem vstoje.

Sopranistku doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou amerického dirigenta a přítele pěvkyně Johna Keenana. Operní galakoncert byl živě vysílán Českým rozhlasem na stanici Vltava. Bezprostředně po koncertu Fleming řekla, že ji české publikum i město Český Krumlov zcela uchvátilo, že si užívala každou minutu zde prožitou a že může doporučit účast na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov dalším kolegům z operního světa. Sama by se sem v budoucnu také ráda vrátila.

Koncert si nenechal ujít ani Václav Havel, který se po koncertě s umělkyní sešel v Zámecké jízdárně. Paní Fleming potvrdila, že se brzy do České republiky vrátí. „Ano, budu 14. listopadu koncertovat v Praze v rámci oslav 20 výročí Sametové revoluce. Přípravy velmi prožívám, jednak kvůli přátelství s Václavem Havlem a také kvůli mým českým kořenům."

fleming1    fleming2    fleming3