Občan > městský úřad > struktura MěÚ > odbory > Kancelář starosty > aktuality

Tři stavby města Český Krumlov uspěly v soutěži PRESTA jižní Čechy

3. dubna 2009

Barokní kašna na náměstí Svornosti, dětské hřiště Smart Us a Museum Fotoateliér Seidel získaly čestná uznání v přehlídce jihočeských staveb PRESTA jižní Čechy. V soutěži byly hodnoceny stavby realizované v jižních Čechách v letech 2006 až 2008. Výsledky včera vyhlásila českobudějovická pobočka Českého svazu stavebních inženýrů na reprezentačním večeru stavbařů v Písku. Dnes začíná v Písku putovní výstavba jednotlivých staveb. V Českém Krumlově bude možné prezentační panely zhlédnout od 4. do 12. května ve vestibulu městského úřadu. „Považuji za velký úspěch, že ze čtyř přihlášených českokrumlovských staveb tři získaly ocenění. Do budoucna plánujeme další investice. Čeká nás revitalizace městského parku, již teď se rekonstruuje Lazebnický most v centru a určitě budeme pokračovat v modernizaci a výstavbě dětských hřišť v našem městě," sdělil starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

Museum Fotoateliér Seidel

Za zdařilou rekonstrukci objektů v Linecké ulici č. 260 a 272 z roku 1905 získal Českokrumlovský rozvojový fond čestné uznání Presta v kategorii I. R. „Vyhlašovatelé ocenili dispoziční, výtvarné i stavební řešení, které zcela respektuje původní a dochované hodnoty. Dále ocenili citlivé zrestaurování stavebních prvků, maleb a interiérových detailů. Výsledná atmosféra zrekonstruovaných prostorů je podle poroty velmi autentická a celkové vyznění rekonstruované stavby je naprosto přirozené," shrnul hodnocení poroty ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger.

Rekonstrukci Musea Fotoateliéru Seidl projektoval českobudějovický architekt Miroslav Tupý z Atelieru Domus a zhotovitelem stavby byla českokrumlovská Povltavská stavební společnost.

Barokní kašna a morový sloup na náměstí Svornosti

Za zrestaurování významné barokní památky v rámci městské památkové rezervace, která je významným počinem města a pozitivním příkladem stálé péče o městskou památkovou rezervaci získalo město Český Krumlov také čestné uznání. „Porota ocenila rehabilitaci historické kašny a navrácení vody na náměstí Svornosti. Ocenili sanaci a ochranu figurální výzdoby, chrličů vody i vlastního bazénu," poznamenal starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

 

Rekonstrukci barokní kašny a morového sloupu na náměstí svornosti projektoval také českobudějovický architekt Miroslav Tupý z Atelieru Domus a zhotovitelem stavby byla českobudějovická společnost Brisamm.

Dětské hřiště Smart Us

Za vhodnou realizaci originálního projektu v oblasti dětských hřišť a aktivního využití volného času dětí a skloubení jejich pohybových aktivit s rozvojem myšlení v oblasti informatiky a samotné práce s PC získala další čestné uznání město Český Krumlov.

Systém zařízení venkovního dětského hřiště netradičně propojuje aktivní pohyb dětí s hraním na počítači. Výrobcem herních prvků je finská společnost Lappset. Českému Krumlovu hřiště dodala a sestavila prachatická společnost ONYX wood spol. s r.o. Město Český Krumlov na toto hřiště investovalo 2,7 milionu Kč z vlastních zdrojů. "Investice do našich dětí se vždy vyplatí. Ať je to do školských zařízení nebo do dětských hřišť pro naše nejmenší spoluobčany. Je to oblast, kterou jsme si dali jako prioritu celého volebního období," říká starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

Soutěž PRESTA jižní Čechy

Přehlídka hodnotila stavby z let 2006 - 2008 v pěti kategoriích: občanské a průmyslové stavby, rodinné doby a bytové stavby, vodohospodářské a ekologické stavby, dopravní a ostatní inženýrské stavby nebo ostatní. Jejím cílem je podle Českého svazu stavebních inženýrů prezentovat současné stavby v jihočeském regionu. „Chceme představit charakteristickou jihočeskou výstavbu z různých úhlů pohledů, na jedné straně kompletní architektonicko-stavební řešení stavby a na druhé straně funkci stavby, osobité vybrané části stavby, kvalitu provedení, kvalitu technického řešení," uvedl předseda oblastní pobočky Jan Jelínek. 

Kvalitu soutěžících staveb posoudila odborná porota. „Hlavními kritérii hodnocení byla úroveň (kvalita) vlastního provedení stavby nebo ucelené vybrané části, kvalita projektového, architektonického, technického řešení a splnění účelu stavby," sdělil vedoucí odboru investic Lumír Luštický. V každé kategorii získala nejlépe hodnocená stavba Titul PRESTA - prestižní stavba jižních Čech 2006 - 2008. Další vybrané stavby v každé kategorii získaly Čestná uznání PRESTA.

Nad akcí převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje, který udělil i cenu hejtmana - INSPIRA, zaměřenou na inspirativní řešení v oblasti kultury a rozvoje výstavby obcí. Tuto cenu záskala Sladovna Písek.

Vyhlašovatelem soutěžní přehlídky PRESTA je Český svaz stavebních inženýrů, oblastní pobočka České Budějovice a spoluvyhlašovateli jsou Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě - oblastní pobočka České Budějovice, Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR, Česká komora architektů a Jihočeský kraj. (ja)