Občan > Aktuality

San Gimignano, nové partnerské město Českého Krumlova

18. září 2008

San Gimignano je město v Itálii, v Toskánsku, v provincii Siena. Je proslulé svou jednotnou středověkou architekturou a svými 15 věžmi. Stejně jako Český Krumlov je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. V sobotu o Svatováclavských slavnostech podepíší města Český Krumlov a San Gimignano deklaraci o partnerství.

Po poslední návštěvě delegace Českého Krumlova v San Gimignanu v dubnu 2008 obdržel starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička návrh na uzavření oficiálního partnerství se zájmem o prohloubení spolupráce. Návrhu předcházelo jednání starostů obou měst v San Gimignanu, kterého se zúčastnili všichni členové Rady města San Gimignano a vyjádřili partnerství svoji podporu. Uzavření partnerství doporučila také konzulka České republiky ve Florencii paní Giovanna Dani del Bianco. Zastupitelstvo města Český Krumlov schválilo záměr uzavření oficiálního partnerství mezi Českým Krumlovem a San Gimignanen na konci srpna 2008.
Obě města budou spolupracovat v oblastech vzdělávání, kultury, dopravy, péče o mládež, cestovního ruchu, bezpečnosti a veřejného pořádku nebo v otázkách řešení specifických problémů historických měst s uzavřeným centrem. Deklarace o partnerství bude slavnostně podepsána o Svatováclavských slavnostech.
V minulosti byly realizovány aktivity týkající se zejména spolupráce v oblasti kultury. V roce 2005 se konala výstava fotografií Českého Krumlova ve Florencii za podpory Honorárního konzulátu ve Florencii. V roce 2005 a v roce 2008 navštívili zástupci Českého Krumlova San Gimignano v rámci vernisáže výstavy fotografií Českého Krumlova. V roce 2005 navštívili zástupci ze San Gimignana Český Krumlov během Slavností pětilisté růže a v roce 2006 se účastnili Setkání partnerských měst. V létě 2008 se prezentoval Český Krumlov v Itálii prostřednictvím vystoupení českokrumlovských souborů např. souboru Jitřenka (DDM) a Krumlovští pištci.
Mezi oficiální partnerská města patří v současné době Hauzenberg, Německo (od roku 1991), Kaluš, Ukrajina (1993; bez aktivní spolupráce), Llanwrtyd Wells, Velká Británie, Wells (1993), Miami Beach, USA, Florida (2001), Vöcklabruck, Rakousko (1997) a Slovenj Gradec, Slovinsko (1997).
Český Krumlov aktivně spolupracuje také s dalšími městy, aniž by měl uzavřeno oficiální partnerství. Jsou to Dubrovnik, Chorvatsko (2002) – UNESCO, Kuressaare, Estonsko, Saaremaa (2003) – snaha o zápis do UNESCO, Linz, Rakousko (1999), San Gimignano, Itálie, Toskánsko (2003) – UNESCO, Cuzco, Peru (2007) – UNESCO.
Každoroční setkání partnerských měst Český Krumlov, Hauzenberg, Vöcklabruck, Slovenj Gradec se uskuteční ve Slovinsku v termínu 19. - 21. 9. 2008.

Historie San Gimignana (Zdroj: Wikipedia)

Příběh tohoto toskánského městečka začíná ve 4. století př. n. l., kdy byla na místě, kde se nyní San Gimignano nalézá, založena etruská osada, pojmenovaná Velathri podle bohyně lesů. Za dob antického Říma bylo známé jako Silvia. Své nynější jméno získalo až později, podle Svatého Gemignana, biskupa modenského, který za ostrogótských válek (6. stol. n. l.) zachránil město před řáděním barbarského krále Totily.
Ještě v 11. století bylo San Gimignano pouhá vesnička 4 domů, ale už o sto let později se z něj stala městská komuna. Město získalo své bohatství díky výhodné poloze (nacházelo se totiž na Via Francigena, obchodní spojnici mezi Itálií a Francií), pěstování šafránu a také vinné révy – odrůdy Vernaccia. Jednotlivé šlechtické rody stavěly nejen honosné paláce, ale také obranné věže – ve 14. století jich zde stálo přes 70.
Do dnešních dob se dochovalo 15. V této době také vznikla většina uměleckých děl nacházejících se ve městě.
14. století bylo také ve znamení krvavých půtek mezi guelfy z rodiny Ardinghelli (na straně papeže) a ghibellinskými (procísařskými) Salvuccii. Po téměř 100 letech bojů požádalo město o pomoc Florencii. Florenťané přišli, nastolili pořádek, ale už neodešli. Sangimignanští měšťané snášeli nadvládu Florencie těžce. Nejvíce je zkrušily obchodní restrikce, které také zruinovaly export. Aby zlomili jakýkoli odpor, postavili Floreňťané pevnost Rocca.
Město postupně upadalo. Ironií osudu je, že právě proto se město zachovalo v nezměněné gotické podobě, bez pozdějších přístaveb. Ve 20. století se stalo vyhledávaným turistickým cílem.