Aktuality > 2008

Pozvánky na 5. festivalový týden     MHF ČK 08

18. srpna -  24. srpna
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov v tomto týdnu končí. Od 18. července do 23. srpna bylo na progarmu celkem 26 koncertů a představení, na kterých se představila řada vynikajících umělců z domova i zahraničí. Pro návštěvníky jsou připraveny poslední tři koncerty, od čtvrtka  do soboty. Dva komorní koncerty se uskuteční v Maškarním sále krumlovského zámku a závěrečný symfonický večer se pak bude konat v zámecké Jízdárně.

Klasika, španělské rytmy i současné skladby v podání Katona Twins

Ve čtvrtek 21. srpna se v Maškarním sále uskuteční kytarový koncert dvojčat Zoltána a Petera Katonových - Katona Twins. Světoznámé kytarové duo, které získalo významná ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích v České republice příliš často nevystupuje. Při tom k nám z rodného Maďarska často v mládí jezdívali na výlety a v žákovském věku zde získal Peter své první ocenění na soutěži v Kutné Hoře. Později studovali na prestižních školách v Německu, ve Frankfurtu nad Mohanem a po té na Královské hudební akademii v Londýně. K jejich učitelům patřili také Julian Bream a John Williams. Každý individuálně i oba společně posbírali řadu cen v mezinárodních soutěžích. Jejich programy zahrnují koncerty pro dvě kytary s orchestrem od Vivaldiho, Rodriga, Piazzolly a Tedesca. Ze soudobých skladatelů jich řada věnovala své skladby právě jim, například Michael Berkeley, Judith Bingham, Carlos Sanchez-Gutierrez a mnozí jiní. Měli řadu příležitostí natáčet pro BBC a další mezinárodní televizní a rozhlasové stanice. Pro festivalový koncert  si vybrali smíšený program, během kterého zazní španělská hudba Manuela de Fally a Albenize, některé skladby W. A. Mozarta, J. S. Bacha a také skladby současných autorů psané pro duo Katonových. Kdo má rád kytaru, neměl by si tento výjimečný koncert nechat ujít.

Jak se připravujete a těšíte na koncert v Českém Krumlově?

„Každý, koho jsme se na Český Krumlov ptali, nám řekl, že je to velmi krásné, historické místo. Je známo, že čeští hudebníci patří k nejlepším na světě a že české publikum velmi oceňuje hudbu. Těšíme se na to, až budeme hrát ve vašem nádherném Českém Krumlově."

Online rezervace vstupenek

Praga Camerata vzdá poctu Vivaldimu

Předposledním koncertem letošního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude páteční (22. srpna) vystoupení souboru Praga Camerata v Maškarním sále krumlovského zámku.  Program večera je věnován jednomu z nejvýraznějších barokních skladatelů, Antoniu Vivaldimu a je proto také nazván zcela příznačně: Pocta Vivaldimu. Soubor v současnosti vede houslista Pavel Hůla, který má za sebou i dlouholeté vedení Kocianova kvarteta a bezpočet sólových vystoupení s našimi předními orchestry. Výčet jeho dalších úspěchů doma i v zahraničí by byl opravdu velmi dlouhý. Základem souboru Praga Camerata je 14 členné smyčcové obsazení, které bývá příležitostně rozšiřováno o dechové nástroje, čímž se nabízejí širší repertoárové možnosti. Soubor, kromě mnoha koncertů v Česku, pravidelně vyjíždí do různých států Evropy, a také do Japonska. Ozdobou večera bude jedna z našich nejlepších mezzosopranistek Edita Randová. Kritika oceňuje především rozsah a barvu jejího hlasu, nepřehlíží ani její výrazové prostředky a pěveckou techniku. Často vstupuje v zahraničí, spolupracuje s řadou našich i zahraničních orchestrů. Její operní i koncertní repertoár je velmi široký a řada soudobých skladatelů jí věnovala své skladby.

Online rezervace vstupenek

Plejádu hvězd festivalu uzavřou Sir James Galway a Lady Jeane Galway

17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude v sobotu 23. srpna ukončen závěrečným koncertem v zámecké Jízdárně. Plejádu světoznámých jmen uzavřou poslední dvě. Sir James Gaway a Lady Jeanne Glaway.  Společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Vladimíra Válka zahrají na své flétny známé Mozartovy skladby. Sira Jamese Galwaye přivedla jeho zářná kariéra až do Buckinghamského paláce, kde nejen že koncertoval pro Její Výsost Královnu, ale ta jej pasovala za jeho umění do šlechtického stavu. Galway patří k nejvíce nahrávaným interpratům současnosti. Od roku 1975, kdy zahájil svou sólovou kariéru, souvisle vystupoval s předními světovými orchestry a dirigenty, účastnil se komorních koncertů, koncertů populární hudby a vedl mistrovské třídy. Také rád diriguje, v této roli zastává vynikající postavení hlavního hostujícího dirigenta London Mozart Players. Jeho pověst mu nijak nebrání udržovat kontakt s publikem v roli excelentního baviče. Jeho umění zahrnuje všechny možné styly, a tak se sešel na pódiu i v nahrávacím studiu s mnoha osobnostmi populární hudby, například se Stevie Wonderem, Eltonem Johnem a dalšími. Účinkoval i při památném koncertu Pink Floyd u Berlínské zdi. Za svůj mimořádný přínos světovému interpretačnímu umění získal řadu prestižních ocenění. Jeho manželka Lady Jeanne je také vynikající flétnistkou jedinečného stylu a elegance. Kromě toho, že často vystupuje, či nahrává se svým manželem, má za sebou i vlastní úspěšnou sólovou kariéru a je skvělou komorní hráčkou. Stejně jako její manžel ráda vyučuje a věnuje svůj čas výchově  nastupujících generací flétnistů. 

Sire, jste uznávaným, velice vytíženým umělcem, vedete mistrovské kurzy, musíte se sám ještě něčemu učit a musíte denně cvičit, myslím na flétnu?

„To je velice zajímavá otázka. Hudbu nemůžete dělat tak, že si to nacvičíte a pak ji děláte.  Denní cvičení je velice zajímavá věc. Cvičení a hraní je průběžný úkol. Dovolte mi uvést příklad. Představte  si, že jsem baletní umělec, večer zatančím, moje svaly jsou pružné, zahřáté, a pak jdu spát, moje svaly jdou taky spát. Ráno se vzbudím a moje svaly jsou ztuhlé,  potřebují se také vzbudit, zahřát. Každý den se to opakuje a to se týká i duše a mysli."

Co pro vás znamená vaše flétna, na jakém je místě ve vašem životě?

„Flétna je jednoznačně součástí mého života, to co dělám je mým koníčkem, je to moje profese pokaždé na ni hraji rád."

Jak se připravujete a těšíte na festivalový koncert?

„Velmi se těším, že budu hrát pro české publikum!"

Online rezervace vstupenek

Více o programu, tiskové zprávy, zpravodaje, rozhovory, fotky z koncertů a další najdete na www.festivalkrumlov.cz

Další informace: